Yunanistan kemerleri daha da sıkacak

Yunanistan’ın kreditörleriyle üzerinde anlaştığı yeni tasarruf önlemleri parlamentoda kabul edildi.

Yunan hükümeti kreditörlerden milyarlarca euroluk ek yardım alabilmek için emekli maaşlarının düşürülmesini ve vergilerin arttırılmasını kabul etmişti. Çipras hükümetinin destek verdiği plan, 300 sandalyeli Yunan parlamentosuna sunuldu.

Atina sokaklarında kemer sıkma planı karşıtı gösteriler devam ederken yapılan oylamada, Çipras liderliğindeki sol koalisyon mensubu vekillerin tamamının verdiği 153 ‘evet’ oyuna karşılık, 128 ret çıktı.

Çipras: Dönüm noktası

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras “kemer sıkma kararlarının daha iyi bir geleceğe atılmış son adım” olduğunu söyledi. Tsipras genel kuruldaki konuşmasında, “tasarruf önlemlerinin sıkıntılar doğuracağını kimsenin inkâr etmediğini ancak yeni uygulamanın Yunanistan için bir dönüm noktası olacağını” belirtti.

Yunanistan’ın Temmuz ayında borç taksitlerini ödeyebilmesi için taze paraya ihtiyacı var. Atina yönetimi alacaklılarını 86 milyar euroluk yardım paketinin 7,5 milyarlık bölümünü daha serbest bırakmaya ikna etmeye çalışıyor. Uluslararası finans piyasasına açılabilmek için Avrupa Merkez Bankası tahvil alım programına dahil edilmek de Yunanistan’ın talepleri arasında. Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan tarafından atılan reform adımlarını değerlendirmek üzere Pazartesi günü bir araya gelecekler. Buluşmada son tasarruf paketinin yeterli bulunup bulunmayacağı henüz kesinleşmedi.

Yunanistan Başbakanı Tsipras taahhütlerini yerine getirme sırasının alacaklılara geldiğini söyledi. Tsipras, “Bunu hak ettik ve Euro bölgesi maliye bakanlarından, Yunan halkının gösterdiği fedakârlığa uygun olarak borç yükünün hafifletilmesini bekliyoruz” dedi.

Atina’daki oylamadan önce parlamento binası önünde göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis molotofkokteyli ve patlayıcı madde atan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi. Oylama öncesinde ilan edilen genel grev nedeniyle Atina’da şehir içi ulaşım büyük ölçüde durmuştu.

Kaynak: Deutsche Welle

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

816