Yunanistan`da yeni kabine açıklandı

Yunanistan’da erken genel seçim sonucunda tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi (ND) hükümetinin Bakanlar Kurulu belirlendi.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yemin ederek görevi Aleksis Çipras’tan devralan yeni Başbakan Kiriakos Miçotakis ‘kaybedilecek zaman olmadığı’nı vurgulayarak meclisin yaz tatiline girmeyeceğini duyurdu.

yeni kabuine açıklandıHükümet sözcüsü Stelios Petsas duyurduğu yeni kabine, başbakan yardımcısı, hükümet sözcüsü ve 17 bakanın yanı sıra 29 başkan vekilinden oluşuyor.

Kabinede Dışişleri Bakanlığı görevine daha önce Adalet, Vatandaş Güvenliği ve Savunma Bakanlığı görevlerini yürütmüş olan Nikos Dendias, Maliye Bakanlığına ise Hristos Staikouras getirildi.

Hükümetin Savunma Bakanı ise Nikos Panagiotopoulos oldu. Panagiotopoulos, 2012-2013 yılları arasında Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmıştı.

Yunanistan’ın yeni Bakanlar Kurulu salı günü topluca yemin törenine katılacak ve çarşamba günü Yunan parlamentosunda ilk Bakanlar Kurulu toplantısı yapılacak.

Yunanistan Meclisi resmi olarak çalışmalarına 17 Temmuz’da başlayacak.

Yeni Demokrasi Partisi, pazar günü yapılan erken genel seçimlerde oyların yüzde 39,8’ini alarak tek başına iktidara gelmişti.

www.yenicag.info

646