Zaharova, İdlib’deki son durumu değerlendirdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, İdlib’i kontol altında tutan muhalif güçlerin çaresiz bir şekilde Şam’ın operasyonunu sona erdirmek için sivil nüfus üzerinde baskılarını artırdığını söyledi.

Yeni Çağ Azerbaycan’ın haberine göre, Rus diplomat: “İdlib’deki teröristler sistematik olarak alt yapıyı yok etmeye devam ediyorlar. Rejim güçlerinin saldırılarını engellemek için köprüler patlatıyor ve yollara zarar veriyorlar” diye belirtti.

Zaharova, “Silahlı muhalefet ve otorite arasında yerel bir ateşkesi kabul etmeyi talep eden sivil eylemcilerin tutuklanması devam ediyor. Teröristler sivillere açık insani koridorlar aracılığıyla İdlib bölgesinden çıkmalarını emr ediyor. Kalkan olarak kullanmak amacıyla bölgelerdeki insanları kaçırıyorlar. Hükümet güçleri başarabildiği kadar bunu engelliyor” şeklinde söyledi.

Sözcü konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bahsettiğim gerçeklerden de göründüğü üzere İdlib’deki insani krizden dolayı halk Şam’ın saldırısına uğramaktan endişeleniyor. Uluslararası tüm yetkililerin bunu görmesi gerek”.

www.yenicag.info

755