Zuckerberg`in yönetim kurulundaki başkanlığından alınma ihtimali var

CEO’luğun yanı sıra Facebook şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı da olan Mark Zuckerberg, iki unvanından birini oylama sonucunda kaybedebilir. Bugün gerçekleştirilecek oylama ile birlikte Zuckerberg’in yönetim kurulundaki başkanlığından alınma ihtimali var.

Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığını bırakmasını isteyen birçok yönetim kurulu üyesi bulunuyor. Bu üyeler arasında Facebook yatırımcısı olan isimlerin yoğunluğu dikkat çekiyor.

Bunun sebebi ise Zuckerberg’in sadece CEO’luk göreviyle yoluna devam etmesini istemeleri. Böylece şirketin yönetimine daha iyi odaklanabileceği düşünülüyor.

Facebook hissedarları arasında yer alan Trillium Varlık Yönetimi, 7 buçuk milyondolarlık Facebook hissesine sahip. Zuckerberg’in yönetim kurulu başkanlığından alınmasını en çok savunan şirketlerden biri de Trillium. Trillium Başkan Yardımcısı tarafından yapılan açıklamalarda Zuckerberg’in iki önemli görevi üstlenmesinin pek de doğru olmadığı savunuluyor.

Ancak Zuckerberg’in de Facebook’ta yüzde 60 hissesi bulunuyor. Yani kendi istemedikçe koltuğundan edilmesi zor. Kendisi de konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, ayrılmak istemediğinin altını çiziyor.

www.yenicag.info

644