"Birlikte tüm zorlukların üstesinden geleceğiz" - Cumhurbaşkanı Ceenbekov

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkedeki epidemiyolojik durumla ilgili, “Henüz karantina ve kısıtlamalar getirmeyeceğiz.” dedi.

Devlet Başkanı Ceenbekov, bugün Meclis binasında düzenlenen hükümetin yeni üyelerinin yemin törenine katıldı.

Törende konuşan Ceenbekov, olağanüstü halin hala ülkede faaliyette olduğunu hatırlatarak, “Komutanın görevi tamamlandı ve yetkileri yerel makamlara devredildi. Bölgesel sivil savunma liderleri olarak hakları yürürlüğe girdi. Valiler, şehir belediye başkanları, bölgesel akimler ve kaymakamlar durumun kontrolünden ve ağırlaşmasının önlenmesinden sorumludur.” ifadesini kullandı.

Ceenbekov, bugün kısıtlamalar getirerek düzeni sağlama fırsatları olduğunu kaydetti.

“Ancak henüz karantina rejimini ve kısıtlamaları yeniden getirmeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı, “Ekonomik faaliyet sınırlı değildir, ancak sıhhi kısıtlamalar hala geçerlidir. Vatandaşların ve girişimcilerin tüm epidemiyolojik güvenlik standartlarına harfiyen uymaları gerekmektedir. Daha önce de belirttiğim gibi, birlik ve anlaşma yoluyla tüm zorlukların üstesinden geleceğiz. Yüksek sivil sorumlulukla, düzeni ve disiplini sürdürürsek, tıbbi standartları ihlal etmezsek, bu zorluktan başarıyla çıkabiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Birçok vatandaşın hala bu hastalığı ciddiye almadığına işaret eden Devlet Başkanı, “İnsanlar, bazılarının “bu hastalık değil, bu sadece siyaset” iddiasına ve yanlış anlamaların kurbanı olabileceğine dair iddialarına inanıyor. Bir kez daha hatırlatmak isterim – bu hastalığın tehlikesi hala var. Kırgızistan bu beladan etkilenen tek ülke değil. Bütün dünya acı çekiyor ve birçoğu umutsuz durumda.” diye kaydetti.

Kabar

www.yenicag.info

477