“Biz Şuşa’nın sefiriyiz” belgeselinin tanıtımı yapıldı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Biz Şuşa’nın sefiriyiz” belgeselinin tanıtımı yapıldı.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalara Destek Sosyal Birliği tarafından çekilen belgeselin tanıtımına devlet resmileri, milletvekilleri, yerli ve yabancı öğrenciler ve gazeteciler katıldılar.

Tanıtımda Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansı’nın Denetleme Kurulu üyesi İlgar Orucov, Bilim ve Eğitim Bakanlığı Sektör müdürü Müjdat Hasanov, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Yönetim Akademisi’nin müşaviri Yusuf Ağayev konuşma yaparak Azerbaycan’ın gerçeklerini dünyaya ulaştırmak açısından böyle projelerin gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çektiler.

Filmin tanıtımından sonra çekim sürecinin kamera arkası görüntüleri ve fotoğraflar yayınlandı, konuklara Şuşa’nın sembolü olan Harı Bülbül nişanı ve diğer hediyeler takdim edildi.

Projenin amacı

Belgesel, STK’lara Devlet Desteği Ajansı tarafından ilan edilmiş Şuşa Yılı özel hibe yarışmasının galibi olan Ekonomik ve Sosyal Araştırmalara Destek Sosyal Birliği’nin “Biz Şuşa’nın sefiriyiz” projesi kapsamında çekilmiştir.

Belgeselin çekimlerine 36 ülkeden 44 öğrenci katıldı. İkinci Karabağ Savaşı’nın 44 gün sürdüğüne atıfta bulunularak 44 öğrencinin katılımı ile çekilen belgeselin süresi ise 25 dakikadır. Film, Azerbaycan ve İngiliz dillerinde izleyicilerle buluşacak.

Projenin amacı ise Karabağ zaferinin sembolü olan Şuşa’yı yabancı öğrencilere tanıtmakdır.

 

www.yenicag.info

225