BM: Kuzey Kore'den Suriye'ye yapılan kimyasal silah sevkiyatlarına el koyuldu

Kuzey Kore’nin son altı ay içinde Suriye’ye yaptığı iki kimyasal silah sevkiyatının BM ülkeleri tarafından engellendiği iddia edildi.

Reuters’in BM raporuna dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar hakkında bir gizli rapor hazırlayan bağımsız BM heyeti, bu ülkeden Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’ne (SSRC) yapılan iki sevkiyata el koyulduğunu öne sürdü.

‘KİMYASAL SİLAH, BALİSTİK FÜZE KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ SÖZ KONUSU’

“Heyet, Kuzey Kore ile Suriye arasında yasaklı kimyasal silah, balistik füze ve konvansiyonel silah konusunda yürütüldüğü iddia edilen işbirliğini soruşturuyor” denen 37 sayfalık raporda, Suriye’nin Scud füzesi programı ve ülkenin hava savunma sisteminin bakımı konusunda iş birliği yapıldığına dikkat çekildi.

BM’ye üye iki ülkenin Suriye’ye yapılan sevkiyatları engellediği belirtilirken, heyete bilgi veren bir başka BM üyesi ülkenin de, el koyulan sevkiyatların Kore Madencilik Geliştirme Ticaret Şirketi (KOMID) ile Suriye arasındaki bir anlaşma kapsamında olduğunu bildirdiği kaydedildi.

‘SEVKİYATLAR SSRC’NİN PARAVAN ŞİRKETLERİNE GİDİYORDU’

Raporda, “Sevkiyatın alıcılarının, AB ve ABD’nin SSRC adına kurulduğunu tespit ettiği paravan şirketler olduğu görüldü. Heyet SSRC’nin bundan önceki yasaklı mal sevkiyatlarında KOMID ile işbirliği yaptığını belirledi” dendi.

SURİYE KİMYASAL SİLAHLARINI İMHA ETMİŞTİ

SSRC, 1970’lerden bu yana Suriye’nin kimyasal silah programını yürütüyor.

Suriye, Rusya ve ABD aracılığıyla 2013 yılında varılan bir anlaşma kapsamında ülkedeki kimyasal cephanesini imha etmişti.

KOMID, BM GÜVENLİK KONSEYİ’NİN KARA LİSTESİNDE

BM Güvenlik Konseyi tarafından 2009’da kara listeye alınan KOMID, ülke yönetiminin silah ticaret kurumu olarak niteleniyor ve balistik ile konvansiyonel silah ihracatı yaptığı belirtiliyor.
Güvenlik Konseyi, Suriye’deki iki KOMID temsilcisini Mart 2016’da kara listeye eklemişti.

Uzmanların ayrıca Malezya’daki hava limanında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üvey kardeşi Kim Jong-nam’ın, VX sinir ajanı ile öldürülmesini de soruşturduğu belirtildi. Üvey kardeşin ölümünün arkasında Kuzey Kore’nin olduğu iler sürülüyordu.

Kaynak: sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

458