“Bu Zirve Toplantısı Türk devletlerinin birliğini daha da sağlamlaştıracak” – Azerbaycanlı uzman

“Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirve Toplantısı`nda seslendirilen fikriler birlik açısından çok büyük önem arzediyor.”

Gabil Hüseyinli

Bu fikirleri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in girişimi ile 10 Nisan`da “Kovid-19 Küresel Salgını ile Mücadelede Dayanışma ve İşbirliği” temasıyla videokonferans yöntemiyle düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Devlet Başkanları Olağanüstü Toplantısı`nın önemi ve sonuçlarını Yeni Çağ muhabirine değerlendiren Azerbaycan`ın eski Devlet Müşaviri, politolog Gabil Hüseyinli söyledi.

Gabil Hüseyinli`nin sözlerine göre, dün gerçekleştirilen bu Zirve, Türk devletleri açısından çok önemliydi:

“Özellikle vurgulanması gereken şey, bir kaç yıl önce kurulmasına rağmen Türk Keneşi`nin çok kısa zamanda saygın bir teşkilata dönüşmesidir. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü`nün de Keneş toplantısına katılması ve konuşma yaparken Azerbaycan ve Türkiye`ye teşekkür etmesi de dikkat çeken bir detaydır. Toplantıda gerçekten de çok önemli konular müzakere edildi. Öncelikle, koronavirüs döneminde Türk dili konuşan ülkeler arasında yeni işbirliği biçimlerinin bulunmasına önem verildi. Bu alanda özellikle, katılımcı ülkeler arasında gıda ürünleri taşımacılığı hacminin artırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tırların rahat bir şekilde hareket edebilmeleri için Azerbaycan ve Kazakistan`ın özel imkanlar sağladığını belirtti.”

Politolog Hüseyinli, bu Zirvenin Türk devletleri arasındaki ilişkileri daha da sağlamlaştıracağını kaydetti:

“Zirvede devletlerin koronavirüsle mücadelede konusudaki edinilen tecrübeni birbirileri ile paylaşmaları karara alındı. Erdoğan, Türk dili konuşan ülkeler olarak kardeşliğimizi, söykökü ortaklığımızı, kurulan birliğimizi daha da sağlamlaştımak için bundan sonra daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirve Toplantısı`nda seslendirilen fikriler birlik açısından çok büyük önem arzediyor. Bu görüşün Türk devletleri arasındaki ilişkileri daha da sağlamlaştıracağından eminim.”

Sehavet Memmed

www.yenicag.info

1.2 K