Bugün Kazakistan'da Devlet Sembolleri Günü

Bugün, 4 Haziran, her yıl Kazakistan’da Devlet Sembolleri Günü olarak kutlanıyor. Bağımsız Kazakistan’ın sembollerinin belirlendiği 4 Haziran 1992 tarihi, ülkenin tarihinde yeni devlet sembollerinin kabul edildiği önemli bir tarih.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca 4 Haziran ülkede Devlet Simgeleri Günü olarak kutlanmaktadır.

Kazakistan devletinin sarsılmaz temellerinden birini oluşturan ulusal bayrak, devlet arması ve ulusal marşları 28 yaşında.

Kazakistan’ın ulusal bayrağı, dikdörtgen şekilli mavi renk ağırlıklı. Merkezinde, ışınları olan bir güneş ve onun altında yükselen bir kartal tasvir edilmiştir. Kenarında dikey bir şerit gibi görünen ulusal bir desenle de süslenmiştir. Tüm bu elementler sarı renkle boyanmıştır.

Kazakistan devlet amblemi yuvarlak bir şekle sahiptir. Mavi zemin üzerinde bir şanırak (yurdun gövdelerin birleştiren üst kısmı) vardır. Şanırak’ın imgesinden, “Uık” (kazakça destek), güneşin ışınları biçimindeki tüm yönlerden uzaklaşır. Şanırak’ın solunda ve sağında efsanevi kanatlı atlar tasvir edilmiştir. Armanın üst kısmında üç noktalı bir yıldızın görüntüsünü ve alt kısımda “Kazakistan” yazısını görebilirsiniz. Yukarıdaki imgelerin hepsi altın rengine sahiptir.

Bağımsız Kazakistan tarihinde, ülkenin ulusal marşı 1992’de ve 2006’da iki kez onaylandı. Cumhuriyet egemenliği kazandıktan sonra, 1992 yılında bir müzik yarışması neticesinde Kazakistan’ın marşının bir metni açıklandı. Yarışma sonucunda, Kazak SSC’nin marşının müzik versiyonunun korunmasına karar verildi. Böylece, ilk Kazakistan marşının bestecileri Mukan Tolebayev, Evgeni Brusilovsky ve Latif Hamidi oldu. Muszafar Alimbaev, Kadır Mırzaliyev, Tumanbai Moldagaliev ve Cadıra Daribaeva şairleriydi. En iyi metin yarışmasını ünlü şairler tarafından sunulan Tasarım Ekibi kazandı.

Kazakistan Cumhuriyeti yeni marşı “Menin Kazakhstanım” (Benim Kazakistanım) halk arasında popüler bir hale geldi. 1956 yılında Cumeken Nacmedinov’un şiirleri üzerine Şamşi Kaldayakov tarafından yazılan marşın son hali Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından tamamlanmıştır.

Kaynak: Türktoyu

www.yenicag.info

966