Ermenistan, Çin’den silah mı satın alacak?

Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, Çin’e yaptığı ilk resmi ziyaret sırasında Rusya ile imzalanmış bulunan birçok anlaşmaya rağmen Erivan’ın Çin’in silahlarına ilgi duyduğunu açıkça ifade etti.

Rusya 2 yıl önce Ermenistan’a askeri ürünleri satın alması için 200 milyon dolarlık ihracat kredisi vermiş, Erivan’a Smerç ve TOS-1A olarak bilinen çok namlulu roketatar sistemlerinin, İgla-S uçaksavar sistemlerinin, güdümlü füzelerin ve daha birçok askeri ürünün satışı öngörülmüştü.

Çin’in silahlarıyla da ilgilenen Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkililerine Rus yapımı silahlar yetersiz gelmiş olabilir mi?

Uzmanlar, aslında Ermenistan’ın Çin’in silahlarından çok Rusya’nın kendisine zaten düşük olarak vermiş olduğu fiyatları daha da aşağıya çekmek için Moskova’ya bir gösteri yapmak istediği görüşünde.

Moskova merkezli Siyasi ve Askeri Analiz Enstitüsü Başkan Yardımcısı Aleksandr Hramçihin, Sputnik’e verdiği mülakatta Erivan’ın yaptığı açıklamaların ve attığı adımların Rusya’ya, kendisinin tek modern silah ihracatçısı olmadığını hatırlatmaya ve teorik olarak Ermenistan’a satış fiyatlarını biraz daha düşürtmeye yönelik olduğunu söyledi.

Hramçihin, “Tabii ki bu tür açıklamalar Rusya’ya şantaj yapmaya yönelik. Ermenistan silaha gelince bizim hem en iyisini, hem daha fazlasını, hem de en düşük fiyattan satmamızı istiyor. Çin’den silah satın alabileceği olasılığını dışlayamam, fakat bu çok düşük bir ihtimal ve ancak sunulan teklifin son derece uygun olması halinde gerçekleşebilir. Daha önce de Erivan Çin’den birkaç çok namlulu roketatar sistem almıştı ve tüm alışveriş bununla sınırlı kalmıştı” diye konuştu.

kaynak: Sputnik

www.yenicag.info

1.1 K