Esrarengiz Türkiye güzelliklerinin tanıtımı - Fotoğraflar  

VIII Van Turizm ve Seyahat Fuarı katılımcıları adeta büyülüyor.

Türkiye’nin Van ilinde düzenlenen fuarda ülkenin farklı bölgelerine ait muhteşem kareler, damakta unutulmaz tatlar bırakan lezzetler ve farklı ürünler tanıtılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Van Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki EXPO Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen Van Turizm ve Seyahat Fuarının açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Van TSO Başkanı Necdet Takva, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, OSB Başkanı Mehmet Aslan, CHP İl Başkanı Mehmet Kurukcu, Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, 35 ilin kültür turizm müdürleri ile İran’dan misafirler ve çok sayıda davetli katıldı.

Fuarda temsil olunan iller için ticaret ve sanayi köşeleri oluşturulmuştur.

Üreticilerin kendi ürünlerini tanıtma imkanı elde ettiği standlarda bir birinden güzel manzaralar yer alıyor.

Açılış töreninde (28 Eylül) konuşma yapan Belediye Başkanı, aynı zamanda Vali Murat Zorluoğlu, Türkiye’nin turizm alanındaki potansiyalinden bahsetti. Törene çok sayıda yerel ve yabancı şirket temsilcileri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın ise bu yıl düzenlenen fuarın geçen seneye göre geliştiğini dile getirdi.

Aydın, “Ülkemizin turizminin gelişmesi adına bu tür fuarlar çok önemli. Türkiye son 15 yılda çok ciddi değişim ve dönüşüm katetti. 2016 yılında yaşanan bazı tatsız olaylardan dolayı ülkemizin turist sayısı düştü ancak sağlam sektör ve güçlü altyapı ile bu kriz en az zararla aşıldı. Bu yıl ülkemize yaklaşık 25 milyon turist geldi.” dedi.

Aydın, daha sonra konuşmasına şu sözleri ekledi:

“Bakanlık olarak öncelikle Arap dünyası, Uzak Doğu, Yakın Doğu ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere ortak çalışmalar yapmaya yöneldik. 2023 hedefimizde 50 milyon turisti ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Bunun için dinamik bir dış tanıtımı son iki üç yıldır iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Pazar çeşitlendirmesinin üzerinde de çalışıyoruz. Özellikle Rusya ile yaşanan kriz, Almanya pazarındaki düşüş, bizi sağlam bir pazar çeşitlendirmesi yapmaya zorunlu kıldı. Pazar çeşitlendirmesi de 2023 hedefleri için çok önemlidir. Onun için bu bölgelerde daha çok etkinlik ve faaliyetler yürütüyoruz.”

Fuarda Güney Azerbaycan’ın göz bebeği Tebriz için de özel stand kuruldu.

Etkinliğin yıldızıysa farklı göz renkleri ve bembeyaz tüyleriyle insanları kendine hayran bırakan Van kedisi. Kediler için düzenlenen güzellik yarışmasında jüri hayli zorlanıyor.

VIII Van Turizm ve Seyahat Fuarı 1 Ekim’e kadar devam edecek.

www.yenicag.info

1.8 K