İsrail ordusuna ‘işgal’ eleştirisi artık yasak

Knesset tarafından İsrail ordusunu eleştiren örgütlenmelerin yasaklanmasına dair yasa tasarısının ilk halini onayladı. Eğitim Bakanı Naftali Bennett tarafından önerilen çekişmeli yasa tasarısı 35’e 23 oyla kabul edildi. Sağ kanat Yahudi Yurt Partisi İsrail’in Filistin’i işgalini eleştiren örgütlenmeleri suçlamanın yollarını arıyor.

“SESSİZLİĞİ BOZMAK” ÖRGÜTÜ HEDEFTE

Bennett’in partisinin ilk hedefi ise “Breaking the Silence” “Sessizliği Bozmak” adlı örgütlenme. İsrail işgalinin zalim doğasına karşı açıkça konuşan eski İsrail’li askerlerin oluşturduğu grup hükümet için en büyük diken. Eski askerler orduyla ilgili geniş çaplı suistimaller, yağmalama ve yıkım suçlarını açığa vurmuşlardı. Onların şahitlikleri ise işgalin zalim gerçekliğine ışık tutu.

Bennett, “Sessizliği Bozmak, İsrail savunma güçlerine uluslararası arenada yalan ve iftiralar atmayı seçtiğinden beri yasal konuşma hakkı çizgisini çoktandır aştı” dedi. Bir diğer milletvekili ise Shuli Mualem ise örgütü rejimi ve ordusunu yıkma teşebbüsüyle suçladı.

Yasa meclisten ikinci kez okunmak üzere geçerse eğitim bakanlığının grupların ve bireylerin okullara girişini yasaklama hakkına izin çıkacak. Tasarı tartışmalarında öne çıkan bir diğer endişe kaynağı ise örgütün faaliyetlerinin, İsrail ordusunun askeri eylemleri nedeniyle uluslararası mahkemelerde veya yabancı ülkelerde cezalandırılmasına yol açması tehlikesi.

“SESSİZLİĞİ BOZMAK” GRUBUNDAN CEVAP GELDİ

Yasa tasarısına cevap veren örgüt üyeleri ise Bennett’i “işgal eğitimi” vermek ve “her türlü demokratik değeri yerleşim hareketi mezbahasında parçalamakla” suçladılar. Ayrıca İsrail askerlerini asıl yaralayanların “Bennett gibi, bizi Filistinlileri kontrol etmeye gönderen ve yerleşimciler İsrail askerlerine ve Filistinlilere düzenli olarak saldırdığında sessiz kalan politikacılar olduğunu” dile getirdiler.

İşgal karşıtı örgüt, “Bizi durduracak tek yol işgali sonlandırmaktır” vurgulamasını yaptı.

Kasım ayında işgal karşıtı BDS Hareketi’ni destekleyen eylemcilerin suçlu sayılmasına yarayacak bir kanun çıkarmıştı.

Kaynak: timeturk

www.yenicag.info

1.5 K