İzmir’de 5.1 büyüklüğünde deprem

İzmir’de peş peşe depremler meydana geliyor. AFAD, İzmir’in Karaburun ilçesinde saat 08:46’da 5.1, 08:47’de ise 4.8 büyüklüğünde depremler meydana geldiğini duyurdu. Saat 08:20’de de 4.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, gelişmelerin takip edildiği, ancak Karaburun açıklarında meydana gelen deprem sonrası olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi paylaşıldı.

Kandilli Rasathanesi büyüklüğü 4.1 olan depremin 9.0 km derinlikte olduğunu bildirirken, saat 08:20’de 10 km derinlikte 3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Gelen son dakika bilgisine göre, AFAD, saat 08:46’da İzmir’in Karaburun ilçesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin Karaburun’un 42 km açıklarında meydana geldiği belirtildi. 08:47’de ise 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

PROF. ERCAN UYARDI: İZMİRLİLER YAZLIKLARINA GİTSİNLER

Haber Global’e katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın açıklamaları şöyle:

Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil. Bence İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum. Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler.

www.yenicag.info

240