Juncker: Türkiye bir gün AB’ye üye olacak mı onu bilmiyorum  

Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkileri değerlendiren Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, “Türkiye bir gün AB’ye üye olacak mı onu bilmiyorum” ifadesini kullandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de öğrencilerle Avrupa’nın geleceği hakkında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

“Türkiye ile üyelik görüşmelerinin şu an durdurulması görüşünde değilim” diyen Juncker, Ankara’nın reformları uygulama ve Avrupa’ya yaklaşmak için ikna edilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Juncker, “Türkiye bir gün AB’ye üye olacak mı onu bilmiyorum” diye de ekledi.

‘ERDOĞAN’A İDAM CEZASINI GERİ GETİRİRSENİZ BU İŞİ SONLANDIRMA ZAMANI DEMEKTİR DEDİM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile son dönemlerde yaptığı uzun bir görüşmede idam cezasının üyelik görüşmelerinde kırmızıçizgi olduğunu söylediğini belirten Juncker, “Eğer idam cezasını geri getirirseniz bu işi sonlandırma zamanı demektir dedim” dedi.

Türkiye idam cezasını 2004 yılında AB üyelik görüşmeleri çerçevesinde kaldırmıştı. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Erdoğan, parlamentodan idamın yeniden uygulamaya geçirilmesine yönelik bir tasarı gelmesi durumunda bunu onaylayacağını ya da bu konuda referanduma gidilebileceğini söylemişti.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

832