Kazak aktivistler Tokayev`in "ermeni sevgisi" hakkında: "Bizim Ermensitan`la henüz görülmemiş bir hesabımız var"

Kazakistan`da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve güya kazak halkıyla ermeniler arasında dil benzerliği ve yakınlığın olması hakkında Tokayev`in söylediği sözleri Yenicag.ru Kazakistan`ın ünlü aktivistleri ve bloggerleriyle müzakere etti.

Gülnara Japıgar – Halk harekatçısı:

Gülnara Japıgar

“Seçimlerin gidişatını ve sonuçlarını olumsuz değerlendiriyorum. Seçim sahteleştirilmiş. Ülkede ne seçim özgürlüğü ve ne de demokrasi var. Tokayev`in Ermenistan ve ermeniler hakkında söyledikleriyle ilgili şunu söyleyebilirim ki, ben Ermenistan`a nefret ediyorum! Azerbaycan kardeş ülke. Ben her zaman kardeşlerimden yana olacağım.”

Aygul Altay- blogger:

Aygul Altay

“Bazı seçim noktalarında Kasanov`un Tokayev`den çok oy aldığı yönünde bilgiler var elimizde. Buna göre de Tokayev`in yüzde 70 oyla seçimleri kazanmış olması halkın itirazına sebep oldu. Onun Ermenistan hakkında söylediği sözler bizleri, kazak halkını şaşırttı. Ermeni ve kazak dilleri arasında benzerliğin olmasının sözü bile edilemez. Tokayev Rusyayönümlü bir siyasetin devamçısı. O Nazarbayev`in siyasi halefi.

Dinara Seysen – Halk harekatçısı:

Dinara Seysen

– Tokayev`in Ermenistan`la ilgili söylediği sözler azerbaycanlıların kalbine dokundu. Bunu Ermenistan`ın Kazakistan için daha önemli ortak olduğunu mu anlamalıyız? Burada Moskova`nın baskısı var mı?

– Tokayev sdiplomat ve diplomatik tarzda da açıklamalar yapıyor ve bir devlet başçısı gibi kendini gösteremiyor. Görünən o ki yeni görevine daha alışamamış ve buna göre de konuşurkan devlet başçısının dikkatli olması gereken konuları bilmiyor. Tabi ki de Azerbaycan Kazakistan için siyasi ve ekonomik açıdan daha önemli ortak. Kazak halkı da azerbaycanlıları yakın ve kardeş halk gibi görüyor. Azerbaycan diasporasıysa en büyük dost diasporalardan birisi. Elbette, Moskova taraftan baskı yapılıyor. Rusya`nınsa türk halklarının birleşmesine ve tarihi ipek yolunun yeniden kurulmasına karşı olduğu malum zaten.

– Kazakistan`ın Azerbaycan ve Türkiye`yle sıkı bir ekonomik ve siyasi ilişkileri mevcut. Nazarbayev döneminde bu ilişkiler ilerliyordu. Tokayev bu devletlerle ve Türk dünyasıyla nasıl bir politika içerisinde olacak?

– Hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum. Burada söz konusu Tokayev`in isteği değil, halkın isteği. Kazakistan`a güçlü ve aynı zamanda da hakimiyet kurmaya çalışmayan dostlar lazım. Böyle dostlarsa Azerbaycan ve Türkiye`dir. Kardeş ülke diye bir şeyin olmadığını söylüyorlar, fakat uluslararası önemli kararların kabul edilmesinde Kazakistan`a desteği türk halkları veriyor.

Aygul Utepova

Aygul Utepova- ünlü hukuk savunucusu:

“Şimdiye dek hiçbir AVM`de Ermenistan konyakından başka Ermenistan`ın ürettiği hiçbir ürün görmedim. fakat onların konyakı bile o kadar da bilinmiyor buralarda. Çünki Kazakistan`ın kendi üzüm bağları ve şarap fabrikaları var. Kazakistan`da Azerbaycan`ın büyük diasporasının olduğunu da unutmayalım . Azerbaycanlılarla bizi ortak tarihi geçmişimiz birleştiriyor. Bizim ortak tarihimizde Ermensitan`dan farklı olarak utanacağımız bir şey yok.

Ermensitan`laysa daşnakların Merkezi Asya`da yaptığı soykırımlarla ilgili görülecek hesabımız var. Bütün bunlar Sovyet Kazakistan`ının başkanı olmuş Levon Mirzoyan döneminde yaşanmış. Azerbaycan`la ilişkilerin yeteri kadar sağlamlaştırılmaması ve Ermenistan`la yakınlaşma, Nazarbayev`in kendini başkan gibi hissettiği Avrasya Ekonomik Birliği`ni koruma amaçlı yürüttüğü bir siyasetin sonucu.

Kazakistan`da hiç kimse Tokayev`de perspektif görmüyor. Böyle zannediyorum ki 1 yıldan fazla çalışamayacak Tokayev. Daha fazla görevde kalsa onun Türk halklarıyla sıkı bir ilişki kuracağını beklemek çocukça olur. Tokayev çinyönümlü siyasetçi. Söylentilere göre, Çin dilini bile biliyor. Kazak diliniyse iyi bilmiyor.

Türkiye`nin Çin`in “düşman ülkeler” listesinde yer aldığı belli. Hiçbir yerde yayınlanmayan böyle bir listenin olduğu yönünde çok sayıda söylentiler mevcut. Türkiye bu listede ABD`den sonra 2. yerde. Uzun yıllar önce Tokayev henüz başbakanken kazak arazilerinin bir kısmının Çin`e verilmesinde yer almış. Tokayev`in gelecekte Çin`le ilişkilerin bozulmaması için Türk dünyasından uzaklaşacağı da beklentiler sırasında.”

www.yenicag.info

2.1 K