Kazakistan, Avrasiya Ekonomik Birliği'ne üyelikten zararlı çıkıyor - Kazak uzman

“Moskova ve Astana arasındaki ekonomik dengesizlik, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla daha da karmaşık bir hale gelmekte.”

Bu sözleri Yeni Çağ Haber‘e açıklamada bulunan Kazak uzman Dulatbek Kıdırberkulı söyledi. Avrasya Ekonomik Birliği’nin genel durumunu değerlendiren uzman, Kazakistan’ın bu işbirliğinden ne elde ettiğini şöyle yorumladı:

“Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye ülkeler mütemadiyen ticari konuları tartışıyor. Birliğin Kazakistan ekonomisine etkisine gelince, biz farklı ve anlaşılmaz olaylara karşı karşıyayız. Kazakistan, AEB’den kazandığı tek şey tecrübe…

Ülke, Rusya ürünlerinin ithalatı konusunda zorluk çekiyor. Kazakistan ürünlerinin de Rusya piyasasındaki yeri çok sınırlı. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle ekonomik dengesizlik daha da büyüyor. Ama Kazakistan artık kendi ürünleri için mücadele vermeyi öğrendi. Bu doğal bir süreç.”

Uzman, ayrıca Kazakistan-Kırgızistan ilişkilerini de değerlendirerek, iki ülke arasındaki sorunların siyasi nitelikli olduğunu söyledi:

“Bu durum ekonomik işbirliğini olumsuz yönde etkiledi. Eğer, Kırgızistan’da yeni cumhurbaşkanının seçimi ilişkilerin iyileşmesine neden olmazsa, zarar daha da büyüyecek. Şu anda bölgede istikrarın ihlali konusunda bir tehlike yok. Kırgızistan hariç tüm bölge ülkelerinde düzen söz konusu. Mirziyiyev’in yönetime gelmesiyle Özbekistan tüm ülkelerle işbirliği ilişkileri kurmaya başladı. Bu, belli bir düzeyde durumu iyi yönde etkiledi.”

www.yenicag.info

796