Kazakistan ve Özbekistan arasında kadın zirvesi!

Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva, Kazakistan ziyareti çerçevesinde Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva ile görüştü.

Kazakistan Parlamentosu Basın Merkezi`nin haberine göre, Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva, Kazakistan`a ziyarette bulunan Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva ile bir araya geldi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede Nazarbayeva, Özbekistan`ın Orta Asya`da Kazakistan`ın önemli stratejik ortağı olduğunu belirtti.

Nazarbayeva, Özbekistan`la Kazakistan arasındaki ticaret hacminin yüzde 25 artarak 2,5 milyar dolara ulaştığını bildirdi ve hacmin 5 milyar dolara dek artırılmasının önemini vurguladı.

Görüşmede Sento Başkanları tarafından Kazakistan ve Özbekistan parlamentoları arasındaki ilişkilerin daha da sağlamlaştırılması ve sistemli bir şekil alması yönünde fikirler seslendirildi.

Toplantı sonunda, 2019-2020 yılları arasında Kazakistan Parlamentosu Senatosu ile Özbekistan Ali Meclis Senatosu arasında işbirliğinin geliştirilmesi için ortak bir Yol Haritası imzalandı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

784