Kazakistan’ın koronavirüsle mücadelesinde 3 senaryo

Kazkaistan Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy koronavirüsle mücadelede en etkili üç senaryo hakkında bilgi verdi.

Akorda Sarayı’nda dün Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev başkanlığında koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasını önlemeye yönelik alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda yeni Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy, Kazakistan’ın önündeki tahmini üç senaryo hakkında bilgi verdi.

10 Haziran`dan sonra ülkede belirgin olarak Covid-19 bulaşmış zatürre sayısında büyük artış gözlemlendiğini ve günde ortalama bu sayının 2500’e ulaştığını açıklayan bakan, epidemiyoloji alanındaki uzmanların vaka sayısı ve gerekli altyapı hakkında tahmini üç ana senaryo üzerinde durduğunu kaydetti.

-İlk senaryo

Karantina olmadan Ağustos ayının sonuna kadar her gün hastaneye yatırılması gereken vaka sayısı 27 bin kişi ve hastanelerde tahmini 300 bin yatak ihtiyacı olacak;

-İkinci senaryo

Baharda mart-mayıs aylarında olduğu gibi ülke genelinde sıkılaştırılmış iki haftalık karantina uygulaması. Bu senaryoda hastaneye günde 7 bin kişi yatırılacak ve tahmini yatak ihtiyacı ise 80 bin olacak;

-Üçüncü senaryo

Dört haftalık sıkılaştırılmış karantina uygulaması. Ağustos ayı sonunda günde hastaneye yatırılacak hasta sayısı 2500 kişi ve tahmini yatak ihtiyacı ise 30 bin olacak.

Sağlık Bakanı Tsoy, üçüncü senaryonun etkili olacağını kaydetti.

Kazakistan.kz

www.yenicag.info

364