Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov Elbaşı Nazarbayev`le Bakü`de bir araya geldi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türk Dili Konuşan Ülkeler İsbirligi Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi için geldiği Azerbaycan’da Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev ile görüştü.

Bakü’deki Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı’na iniş yaptıktan hemen sonra Ceenbekov ile Nazarbayev arasında görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmede, Kırgızistan ve Kazakistan arasında ikili işbirliği konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’i Türk Keneşi Onursal Başkanı seçilmesi ve Türk Barışı Yüksek Düzeni’nin sunulması nedeniyle tebrik etti. Sunum, yarın 15 Ekim’de, Türk Konseyi’nin toplantısında gerçekleşecek. Ceenbekov, Nursultan Nazarbayev’in Kırgızistan ve Kazakistan arasında stratejik ortaklık, ittifak ve iyi komşuluk kurulması ve güçlendirilmesine kişisel katkısını bir kez daha vurguladı.

Ceenbekov ile tekrar görüşmelekten memnun olduğunu vurgulayan Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı, devlet başkanlarının işbirliğini ve iyi komşuluk ilişkilerini derinleştirmeye yönelik tüm çabalarını desteklediğini belirtti.

Toplantıda, ikili ve çok taraflı işbirliğinin derinleştirilmesinin, çeşitli ortak alanlarda ortak projelerin uygulanmasında faaliyetlerin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekildi.

www.yenicag.info

583