Kırgızistan seçimleri: Cumhurbaşkanı değişti, ülke politikası da değişecek mi?  

Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonundan (MSK) yapılan açıklamada, Soronbay Ceenbekov’un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer kazandığı ilan edildi.

Dün gerçekleştirilen seçimlerde adayların oy oranları şöyle:

1) Soronbay Ceenbekov – 54.81%
2) Omurbek Babanov – 33.74%
3) Adaxan Madumarov – 6.48%
4) Temir Sariyev – 2.56%
5) Talatbek Masadıkov – 0.63%
6) Ulukbek Koçkorpov – 0.5%
7) Azimbek Beknazarov – 0.16%
8) Arstanbek Abdıldayev – 0.12%
9) Arslanbek Maliyev – 0.1%
10) Ernis Zarlıkov – 0.09%
11) Toktayım Umetaliyeva – 0.09%

Bir hatırlatma yapalım: Kırgızistan’da seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kazakistan’i ve şahsen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i ülkesinin iç işlerine müdahele etmekle suçlamıştı.

Atambayev’in bu suçlaması, Bişkek ve Astana ilişkilerinde gerginliğe neden oldu. Her iki ülkenin yetkilileri ve uzmanları bu siyasi çatışmada aktif biçimde yer aldılar.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgız mevkidaşının iddialarını şu sözlerle yalanladı:

“Kazakistan en zor günlerinde kardeş Kırgız halkına yardım elini uzatmıştır. Meşru Cumhurbaşkanı Bakiyev’in devrildiği zamanlarda, Roza Otunbayev’in ricasıyla Kazakistan özel kuvvetlerine emr verdim. Biz Bakiyev’i oradan kaçırmayı başardık. O dönem Kırgızistan’da büyük bir kaos vardı.
Atambayev’in suçlamaları kardeş halklar arasındaki iyi ilişkileri gölgede bırakamaz.”

Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı seçimleri sonuçlandı ve Atambayev’in siyasi varisi olarak bilinen Ceenbekov “Marafon”un şampiyonu oldu. Atambayev’in “Nazarbayev’in adamı” olarak nitelendirdiği Babanov’sa ikinciliği elde etti. Artık tüm dünya gözlerini Orta Asya’a çevirmiş durumda: Çatışma tehlikesinin her an gerçeğe dönüşmesinden endişe duyuluyor.

Afganistan’da radikal grupların günden güne etkinleştiği bir dönemde bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin iyi tutulması büyük önem arzediyor. Hatta küçücük bir kıvılcım bile tüm Asya’yı büyük bir savaşın içine itebilir.

Seçimlerde zafer kazanan Ceenbekov, basın toplantısında Nazarbayev’le ilgili soruyu cevaplayarak, Kazakistan’la ilişkilerin karşılıklı saygı temelinde kurulacağını söyledi:

“Her iki ülke bağımsız devlet. Eğer onlar, (Kazakistan ve Kırgızistan) bir birine saygı duyarsa, tüm sorunlar kolaylıkla çözülecektir. Biz bunun için çalışıyoruz, herkese saygı duyuyoruz.

Nazarbayev, bizimle komşu olan kardeş devletin Cumhurbaşkanı. İşbirliği içinde olduğumuz tüm devletlere ve onların başkanlarına yaklaşımımız saygıya dayanıyor.”

Ceenbekov’un zaferi, Kırgızistan SSCB’nin tarihe gömülmesinden sonra seçilmiş jeopolitik yönün sürdüreleceğini gösteriyor. Bişkek bundan sonra da Avrasya Ekonomik İşbirliği İttifakı’na entegre politikasını devam ettirecek ve Kırgızistan yönetimi, dış politikasındaki adımlarını Rusya’ya danışacak.

Ayrıca, Kazakistan-Kırgızistan komşu ve kardeşlikten öte, Kolektif Güvenlik Mutabakatı Teşkilatı, Gümrük İttifakı ve Avrasya Ekonomik İşbirliği İttifakı’nın üyesi. Tüm bunları göz önünde bulundurursak, ülkeler arasında gerginliğin tırmanacağını söyleyemeyiz. Tam tersi, Ceenbekov ilk resmi ziyaretini Orta Asya’nın en büyük devleti Kazakistan’a gerçekleştirerek Nazarbayev’le görüşebilir.”

www.yenicag.info

1.8 K