Kırgızistan ve Kazakistan Meclis başkanları Nur Sultan`da görüştü

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ile Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Nur Sultan’da görüşme gerçekleştirdi.

Kazakistan’da yapılan Avrasya Parlamento Başkanları 4. Toplantısı çerçevesinde bir araya gelen Cumabekov ile Nigmatulin, Kırgızistan ve Kazakistan arasında dostluk ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin güncel konularda görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, Avrasya Parlamento Başkanları 4. Toplantısı’na daveti için teşekkür eden Cumabekov, Kazakistan’ın, ülkenin Avrasya kıtası ülkelerinin parlamentolarının yakınlaşması konusundaki aktif tutumunu dikkate alarak haklı bir şekilde gerçekleştiğini vurguladı.

Kırgızistan Meclis Başkanı, “Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da böylesine büyük çapta bir etkinlik düzenleyen Kazak tarafını tebrik etmek istiyorum. Avrupa, Asya ve uluslararası kuruluşların parlamentolarından bu kadar çok sayıda delegenin toplantılarına katılımın yalnızca Kazakistan’ın yarar ve başarılarının tanınması anlamına gelmediğini, aynı zamanda devam eden barışsever dış politika, küresel inisiyatiflerin, hem entegrasyon yönünün hem de sağlama çabalarının sağlanması anlamına geldiğini belirtmek isterim.” diye konuştu.

Cumabekov, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev’in nükleer silahsız bir dünyayı ve Avrasya entegrasyonu alanındaki girişimini, farklı medeniyetlerin temsilcileri arasındaki diyalogu desteklemesinin tarihsel rolünü vurguladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Kasım’da Kırgızistan’a devlet ziyareti gerçekleştireceğini hatırlatan Nurlan Nigmatulin, söz konusu ziyaretin ikili işbirliğini daha da güçlendireceği ve geliştireceği güvenini dile getirdi.

Nigmatulin, her düzeyde ikili temasların olumlu dinamiklerini belirterek, ilişkilerin yoğunlaşmasına ve öncelikli işbirliği alanlarında birçok sorunun çözümüne katkıda bulundu.

www.yenicag.info

574