Kırgızistan`da durum kritik: Cumhurbaşkanı Ceenbekov bir kez daha halka seslendi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkedeki mevcut durumla ilgili Kırgızistan vatandaşlarına hitap etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkedeki durum ile ilgili Kırgızistan vatandaşlarına seslendi.

Yayımladığı mesajında, “Kırgızistan en zor dönemden geçiyor” diye başlayan Ceenbekov, hiçbir iktidarın ve konumun insan hayatından üst düzeyde tutulmaması gerektiğini belirterek, “Bildiğiniz gibi ben insan hayatını tehlikeye atmadım ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girenlere karşı güç kullanma talimatı vermedim.” dedi.

O günlerde, protestocuların şiddetle bastırılması için acil öneriler olduğunu ve bunu kategorik olarak reddettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, “Bu yüzden olağanüstü hal ilanına dair kararnameyi imzalamadım. Bölgelerde gösterilerde de bana destek olmak isteyen birçok vatandaş vardı, bunu yapmamalarını rica ettim. Çünkü bu günlerde insanları bölmenin ne kadar tehlikeli olduğunu kendi gözlerimizle gördük.” ifadelerine yer verdi.

Ülkede pozisyon isteyenlerin hedeflerine ulaştığını kaydeden Sooronbay Ceenbekov, “Artık sokak gösterilerini sürdüren destekçilerimizi durdurmamız gerekiyor. Organizatörlerini ve siyasi liderlerini hukuk alanına geri dönmeye bir kez daha çağırıyorum! Bu son günler, kimin hangi değerlere sahip olduğunu gösterdi. Bugünlerde sizler, genç Kırgız vatandaşlarımız, iktidar için savaşan yaşlı yurttaşlarımız için değerli bir örnek oluşturdunuz.

Bu günlerde, bu zor zamanda yüksek sivil konumunu gösteren gençlerimizin erdemlerini derin bir minnettarlıkla not ediyorum. Bütün gece dinlenmeden, vatandaşların huzurunu, mallarını ve devleti korumak için çabaladınız.

Kırgızistan’ın gücün konumu değil, sizin için değerli olduğunu sözlerle değil, eylemlerle bir kez daha ispatladınız. Ülkenin çıkarlarının çok değerli olduğunu gerçekten kanıtladınız. Tüm tarafları sabırlı ve ölçülü olmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Devletin çıkarlarının kişisel hırslardan daha yüksek olduğunu bir kez daha vurgulayan Ceenbekov, “Eminim ki bu durumdan ortak çabalarla çıkacağız. Bugün en acil görev Kırgızistan’da barışı ve asayişi sağlamaktır. Ortak çabalarla bu durumdan kurtulacağımıza inanıyorum.” dedi.

Sooronbay Ceenbekov ayrıca, ülkenin çıkarları herşeyden daha kıymetli olduğunu sözlerine ekledi.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de düzenlenen Meclis milletvekili seçimlerinin sonuçları ardından seçim sonuçlarını tanımak istemeyen siyasi partilerin üyeleri ve destekçileri iki gün boyunca gösteri düzenledi. Gösteriler sonucu yaklaşık bin kişi hastanelere müracaat ederekn, 1 kişi hayatını kaybetti.

Kabar

www.yenicag.info

462