"Milletimizin ve devletimizin varlığı için Türk Birliği şarttır" - AMDHP Genel Başkanı Guliyev

Ferec Guliyev, “Milletimizin ve devletimizin varlığı için Türk Birliği’nin kurulması şarttır” dedi.

Azerbaycan Milli Direniş Hareketi Partisi Genel Başkanı Ferec Guliyev, Yeni Çağ muhabirine verdiği demeçte Azerbaycan-Türkiye müttefikliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Dışarıdan kontrol edilen bazı güçler tarafından Azerbaycan ve Türkiye birliğine karşı farklı manipulasyonlar yapıldığını belirten Guliyev, “Azerbaycan’ın güçlü olmasını, Türk dünyasının bir araya gelmesini, Türk NATO’sunun kurulmasını istemeğen çok devlet var. Bu işte, milli bilinçten uzak Rus ve Fars kafalılar özellikle çaba sarf ediyorlar. Onlar insanlarda Azerbaycan’ın Sovyetler’in sömürgesinde olduğu zamanlara nostaljik hiss yaratmağa çalışıyor, bağımsızlık karşıtı fikirler seslendiriyorlar.” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini söyleyen Ferec Guliyev, “Ermenistan’la Rusya ortak ordu kuruyorsa, Azerbaycan torpaklarını işgal altında tutan Ermenistan’a baskı uygulanmıyorsa eğer, biz mutlaka Türkiye ile birlikte olmalıyız. Tarih ve zaman Azerbaycan’la Türkiye’ye yönelik tehditlerin aynı merkezden kontrol edildiğini gösteriyor. Azerbaycan’ın Türkiye’den başka müttefik olacağı bir ülke yoktur. Bu nedenle de milletimizin ve devletimizin varlığı için Türk Birliği’nin ve Türk NATO’sunun kurulması şarttır.” diye konuştu.

www.yenicag.info

672