Operasyonda yakalanan teröristten örgüt itirafları- VİDEO

Diyarbakır’daki operasyonda yakalanan PKK’lı teröristin itirafları, terör örgütünün tükenişini de gözler önüne serdi

Diyarbakır’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda bir terörist ile bir işbirlikçi yakalandı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, bin 528 kilometrekarelik alanda 28 Mayıs’ta saat 22.00’de başlatılan ve 10 bin 47 güvenlik personelinin katılımıyla yürütülen “Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu” devam ediyor. Operasyonda dün bir terörist silah ve teçhizatıyla yakalandı, teröristleri aracıyla taşıyan işbirlikçi gözaltına alındı.

“HALK ARTIK BİZİ İSTEMİYOR, KATILIM HİÇ YOK”

Habertürk Haber Merkezi’nin haberine göre; Operasyon kapsamında silahı ile birlikte sağ olarak yakalanan PKK’lının yayınlanan görüntüsünde, örgüte katılımın yok denecek kadar azaldığını, kırsal köylerdeki yaşayanların artık kendilerine yardım etmediğini ve inanmadığını söylediği görüldü.

Operasyonda yakalanan terörist ile asker arasındaki diyalog şu şekilde;

PKK’lı terörist: Şervan (savaşçı) katılımı bir sene önce tek tük vardı, şimdi hiç yok. Gençler kandırılamıyor, artık bilinçlendiler.

– Asker: Sen neden katıldın?

* PKK’lı terörist: Beni Suriye’de memur yapacaklar diye kandırdılar. “Okulllarda, postalarda memur olacaksın” dediler. Diyarbakır’ın Lice’de Sise Köyü’ne geldim. Çok kez gelip teslim olmak istedim. Bize, ‘Teslim olursanız eğer size işkence yaparlar, döverler. Sizi aylarca tek hücreli yerde tutarlar’ dediler. O biraz devlete teslim olmayı engelliyordu.

-Asker: Nerede?

PKK’lı terörist: Tabii bize anlatıyorlardı. Dağda da kaldık anlattıkları gibi de değilmiş. Öyle bir düzen ve sistem veya anlattıkları gibi değildi. Artık halk da yardım etmiyor. Her köyde 1 kişi kalmış veya kalmamış. Bölgede halkın örgüte güveni çok azaldı. Artık güvenmiyorlar. Gittiğimiz yerde hemen ihbar ediliyoruz. Artık bizi istemiyorlardı. Önceden köylerde bazı yerlerde kalıyordu ama artık köylüler zarar verdiğimizi söylüyor.

– Asker: Niye kalamıyorsunuz?

PKK’lı terörist: Artık halk istemiyor ve devlet çok güçlenmiş. Örgüt bitme noktasına geldi. Kenevir otunu ekiyorduk. Bu sene ekemedik. Örgüt oradan vergisini alıyordu. Artık alamıyor. Komutanım gurbete gittim, üniversite kazandım. Ailemiz okumam için o kadar emek verdi. Onlar ise kandırmak ve örgüte kazandırmak için peşimizi bırakmadılar. O kadar vicdansızlar ve caniler ki görüyorsunuz, halim ortada yani bu hale beni onlar soktu.

BOMBALI SALDIRIDA KULLANILACAKTI

Operasyonda ayrıca, teröristlerce kullanılan minibüs, uzun namlulu silah, tabanca, 5 muhtelif şarjör, 155 muhtelif fişek, 2 el bombası, büyük telsiz, cep telefonu, 3 sırt çantası, 6 uzaktan telsiz komutalı “tol serisi”, 2 ateşleme sistemi ve kumandası, el yapımı elektronik ateşleme kumandası, zaman ayarlı hassas devre kartı, 200 gram plastik patlayıcı, terörist kıyafeti ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

5 köy ile mezradaki 52 ev ve eklentisinde yapılan aramada 3 şüpheli gözaltına alındı. Teröristlerce yağmalanan ve bombalı saldırıda kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan araç ele geçirildi.

Ekiplerce 31 noktada yapılan kontrollerde 120 araç ve 334 kişinin sorgusu yapıldı. Yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 13 kişi, Askerlik Kanunu gereği tebligat yapılmasının ardından serbest bırakıldı.

Teröristlerce kullanılan sığınak ve mağara ile çevresinde yapılan aramada 18 mutfak tüpü, 50 kilogram amonyum nitrat, muhtelif yiyecek ve çok miktarda yaşam malzemesi ile çok sayıda örgütsel doküman bulundu.

Narkoterörle mücadele kapsamında 196 kilogram toz, 17 kilogram kubar olmak üzere 213 kilogram esrar ile 14 bin 695 kök Hint keneviri ele geçirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.

VAN’DAKİ OPERASYONDA 3 TERÖRİST ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

İHA’nın haberine göre; Van’ın Başkale İlçesi’ne bağlı Yolmaçayır Köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışma ardından bölgede başlatılan operasyonlar devam ederken, ölü ele geçirilen 3 teröristle birlikte çok sayıda silah ve mühimmat bulundu.

Başkale’ye 30 kilometre uzaklıktaki Yolmaçayır ile Gedikbaşı Mahallesi arasındaki kırsal alanda dün düzenlenen operasyonda askerlerle, bir grup PKK’lı terörist arasında çatışma çıktı. Çatışmada 24 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Sabri Eryeler şehit olurken, 3 PKK’lı terörist ölü ele geçirildi. Ölü ele geçirilen teröristlerle birlikte 3 Kalaşnikof, 1 roketatar, 1 el bombası, 1 dürbün ve 1 şemsiye ele geçirildi. Bölgedeki operasyonlara devam ediliyor.

kaynak: Habertürk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1 K