Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Kırgızistan`da Yılın Adamı seçildi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev Kırgızistan’da Yılın Adamı seçildi.

KABAR Haber Ajansı binasında basın toplantısı düzenleyen Ala Too Ayımdarı Hareketi Başkanı Cıpargül Bargibayeva, Ala Too Ayımdarı Çevre Hareketi’nin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e “2019’un Adamı” unvanını verdiğini söyledi.

Ülkenin kalkınmasına muazzam bir katkıda bulunan insanlar arasından özel bir komisyon, bu ödüle layık Özbekistan liderini belirledi.

Bargibayeva, geçen yıl Mirziyoyev’in Taşkent’teki caddelerin birine dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov ismini verdiğini ve Kırgız yazarının anısını sürdürmek için 45 gün içinde Manas köyünü inşa ettiğini hatırlattı.

Ödül töreni 25 Aralık’ta Moldobasanov Konservatuarı’nda yapıldı. Kristal heykelcikini şahsen veya elçilik aracılığıyla Özbekistan liderine teslim edilecek.

Komisyon üyesi, Prof. Roza Aytmatova, Mirziyoyev’in cumhurbaşkanı görevine gelişiyle sınır konularının çözüldüğünü kaydederek, “Özbek halkının temsilcileriyle olan 90’ları hatırlayalım. Zor bir durumdu. Sonra Cengiz Aytmatov komşularını uzlaştırmaya gitti. Özel olarak etnik gruplar arasında ilişki kurmaya çalıştı. Uzun bir süre sonra, açık çatışmalar olmamasına rağmen gerginlikler vardı. Mirziyoyev’in gelişiyle durum değişti.” diye konuştu.

Söz konusu ödül, 2016 yılında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e, 2017 yılında Büyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth’e ve 2018’de Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’a verildi.

2010 yılında kurulan Ala Too Ayımdarı Çevre Hareketi, “Kadın dünyayı kurtaracak!” sloganı altında dünya halklarının barış, dostluk ve uyum çağrısında bulunuyor. Diğer devletlerle dostluk ilişkilerin güçlendirilmesi çerçevesinde, “Rusya Kadınlar Birliği” ile işbirliği içinde olumlu başarılar elde edildi.

www.yenicag.info

253