S-400`ler Türkiye`nin yalnızca askeri gücünü değil, siyasi gücünü de artıracak - Azerbaycanlı uzman

“ABD ve onun Avrupa`daki müttefikleri Türkiye`nin tutumunda bu kadar kararlı olacağını beklemiyordu.”

Şair Ramaldanov

Bu fikirleri Yenicag`a S-400`lerin yakın zamanda Türkiye`ye getirileceği ile ilgili haberleri yorumlayan yedek Albay Şair Ramaldanov söyledi.

Askeri uzman, Türkiye`nin Rusya`dan S-400 hava saldırılarından korunma sistemlerini almasının nedenini ABD`nin kendi sistemlerini Türkiye`ye belli şartlar dahilinde verme kararı alması ile ilgilendirdi:

“Türkiye, Rusya`dan S-400`lerin alınması kararını verdi ve bu yönde yürütülen işler olumlu sonuçlandı. Bu sistemler artık Türkiye`ye getirilmek üzere. Fakat bir şeyi de unutmayalım ki S-400`lerin alınması askeri önem taşıdığı kadar siyasi önem de taşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu adımı attı ve ABD ve dünyaya Türkiye`nin bağımsız olduğunu, onunla başka bir dilde konuşulmayacağını gösterdi. Türkiye kararlarını kendi siyasi iradesi ile veriyor. Eğer ülkenin çıkarlarına karşı bir tehlike yaranarsa kardeş ülke kendi çıkarlarını korumak için yeterli adımları atmaya kadir. Böylelikle. S-400`lerin alınması önemli bir karardı.”

Uzman, bunun Türkiye`nin hava savunma sistemini güçlendireceğini vurguladı:

“Türkiye S-400 alımıyla Batı`ya, özellikle ABD`ye gösterdi ki, siz bizim çıkarlarımızı dikkate almazsanız, biz de alternatiflere baş vururuz. Biz sizin köleniz değiliz, bizimle eşit hukukla konuşmalısınız. Hatta ABD ve müttefikleri Türkiye`nin bu kadar kararlı olacağını beklemiyorlardı.”

Ramaldanov, Türkiye`nin S-400`lerden sonra Rusya`nın yeni nesil askeri uçaklarına da ilgisiz olmadığını söyledi:

“Eğer ABD yeni nesil askeri uçaklarını Türkiye`ye yine belli şartlar dahilinde verme kararını değişmese Ankara bu uçakları Rusya`dan almaya kalkışacak. Sözünü ettiğimiz uçaklar Rusya`nın yaptığı modern SU-57 uçakları. SU-57`lər ABD`nin yeni nesil askeri uçaklarından hiç de geri kalmıyor.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

1.1 K