Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’den Aliyev’e kritik telefon

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e telefon etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Cumhurbaşkanı Aliyev’e telefon ettiği bildirildi.

Vucic, Aliyev’e 12 Temmuz’da Ermenistan tarafının sabotajı sonucu Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırının Tovuz istikametinde patlak veren savaşta şehit olan askerlerle ilgili başsağlığı verdi.

Sırp lider, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin Sırbistan’da üretilen silahları kullanmasından dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. Vucic, konu ile ilgili araştırma heyetinin kısa zaman içerisinde Azerbaycan’a gönderileceğini de belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan-Sırbistan ilişkilerinin yüksek düzeyde olduğunun kanıtı olarak Aliyev’i Sırbistan’a davet etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev Vucic’e, Ermenistan’ın kullandığı silahların Sırbistan yapımı olmasının Azerbaycan toplumunu rahatsız ettiğini ve bu silahlarla asker ve sivillerin şehit edildiğini söyledi.

Aliyev, Sırp tarafının araştırma heyeti gönderme kararından duyduğu memnuniyyeti de dile getirdi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini işgal eden ve son olarak stratejik Tovuz bölgesine saldıran Ermenistan, buradaki saldırıda Sırbistan üretimi silahları kullanmıştı.

Sırbistan’ın Azerbaycan’daki maslahatgüzarı Danitsa Veinoviç, Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışmalar yaşandığında Ermenistan’a silah gönderdikleri gerekçesiyle Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

www.yenicag.info

521