Suriye`de rejimin kan donduran işkenceleri

New York Times gazetesi savaşın 8-ci yılına girdiği Suriye`de ulaşdığı belgeler, kurbanlar ve onların yakınları ile yaptığı röportajlarla rejimin gizli hapishanelerinde tutukluların maruz kaldığı işkenceleri ortaya koydu.

Rejim karşıtı barışçıl gösteriler düzenlerken tutuklanan Muhannad Gabbaj adlı hukuk fakültesi öğrencisi tutuklu olduğu sürede saatlerce bileklerinden asıldığını, elektrik şoku verildiğini ve ağzına silah dayandığını anlattı. Daha sonra başka bir yere götürüldüğünü ve burada kendisine soğuk suyla işkence yapıldığını söyleyen Gabbaj, diğer tutuklulara da aynı işkencelerin yapıldığını, kendilerinden köpek gibi havlamalarını, eşek gibi anırmalarını istediklerini, yapmadıkları taktirde dayağa maruz kaldıklarını bildirdi.

Ailesine bir şeyler yapılacağından korkarak ismini vermeyen ve kendini Halil gibi tanıtan başka biri ise hapishanede bir tutuklunun üzerine benzin dökülerek yakıldığının şahidi olduğunu anlattı.

Yaralanan göstericilere yardım ettiği ve muhaliflere ilaç temin ettiği için tutuklanan Meryem Halif`se tutuklu bulunduğu sırada tecavüze uğradığını söyledi.

Suriye İnsan Hakları Kuruluşu`nun bilgilerine yer verilen haberde rejimin gizli hapishanelerinde 128 bin kişinin kaybolduğuna, bu kişilerin ölmüş olabileceğine, yaklaşık 14 bin kişinin de işkenceden öldüğüne dikkat çekiliyor.

Agil Bekir

www.yenicag.info

757