Tiflis`teki olaylara uzman yorumu: "Bunlar İvanişvili hakimiyetinin sonunu getirecek"

Gürcistan`ın başkenti Tiflis`te protestolar devam ediyor.

Protetsolara rus Gavrilov’un Meclis Başkanı koltuğuna oturması neden oldu.

Tiflis`teki son durum ve olayların sebebi konusunda Borçalı toplumunun başkanı Zelimhan Memmedli Yeniçağ`a konuştu.

Uzmana göre, halk şimdiki Gürcistan hakimiyetinin rusyayönümlü olmasına karşı:

Zelimhan Memmedli

“Gürcistan hakimiyetinin yürüttüğü siyasette kurulan kombinasyonlarda, strateji ortaklığa karşı anlaşılmayan davranışlarda, büyük projelerde Azerbaycan`ın milli çıkarlarını tehdit eden duruş sergilenmesinde ve diğer konularda Rusya`nın parmağının olması artık ortaya çıktı. Azerbaycan`a karşı davranışlar, bir kaç hafta önce Azerbaycan`a karşı söylenen sözler, parmak sallamaları Rusya`nın pası. Bu da durumu gerginleştiriyor, iki ülke arasındaki güveni sarsıyor. Sonuçdaysa Rusya askeri gücünün bölgeye gelmesine zemin yaratılmış oluyor.

İvanişvili hali hazırda bu siparişleri yerine getiriyor. Gürcistan Parlamenter sistemli bir ülke ve onun meclis başkanı koltuğunda bir komunistin, Gürcistan`a karşı savaşmış, bölücülerin yanında yer almış birisinin oturması ve orada sersemlemesi bana göre gürci hakimiyetinin “nabız yoklamasıydı”. gürcü halkıysa buna iyi bir cevap verdi.Tiflis`teki olaylar İvanişvili`nin yürüttüğü “Rusya hattı”nın iflası demek. Buradan böyle bir kanaata varabiliriz ki gürci toplumu Rusya`nın işgalci olmasını unutmamış.”

Uzmana göre, bu prosedür devam edecek ve bunlar İvanişvili hakimiyetinin sonunu getirecek:

“Prosedür devamlı olacak. İvanişvili`nin reytingi daha da düşecek. Yerel olarak bazı gerginlikler yaranabilir, hatta yeniden bir devrim olması da mümkün. Bunun sonucunda İvanişvili hakimiyetini yitirebilir.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

797