Trump, Vatikan’da Papa Francis’le buluştu

ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı seyahatinin üçüncü ayağı olan Vatikan’daki temaslarına başladı. Trump, eşi Melania ile birlikte Papa Francis’le buluştu.

ABD Başkanı Trump’ın Papa Francis ile bir araya geldiği Vatikan ziyareti, ocak ayında göreve geldiğinden beri Avrupa’ya gerçekleştirdiği ilk seyahat oldu.

Papa Francis ile buluşmasında Trump’a eşi Melania, kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner da eşlik etti.

Trump’ın, başkan adaylığı döneminde polemiğe girmekten kaçınmadığı Papa ile görüşmesi, uluslararası kamuoyunun büyük merakla beklediği bir buluşma olarak öne çıkıyor.

ZIT GÖRÜŞLERE SAHİP İKİLİ, BİRBİRİNİ SERT ŞEKİLDE ELEŞTİRMİŞTİ

İkilinin, başta iklim değişikliği ve göçmenler konularında birbirine zıt görüşlere sahip olması ve bu konularda daha önce medya aracılığıyla sert şekilde atışmaları görüşmeye olan ilgiyi arttırıyor.

Papa Francis, Trump’ı başkanlık kampanyasında ilk kez dile getirdiği Meksika sınırına duvar örme fikrinden ötürü “Duvarlar örmeyi düşünen biri Hıristiyan olamaz” sözleriyle eleştirmişti.

Papa, son olarak Amerikan ordusunun nükleer olmayan en güçlü bombasına “Tüm bombaların anası” diye adlandırmasına, “Bir bombaya ‘Tüm bombaların anası’ denmesinden utanç duyuyorum. Anne hayat verir, bu ise ölüm getiriyor ve biz bu aygıta anne diyoruz?” değerlendirmesinde bulunmuştu.
Başkan seçildikten sonra Papa ile polemiğe girmekten kaçınan Trump, adaylık döneminde bir dini liderin, başkasının inancını sorgulamasının utanç verici olduğunu söyleyerek Francis’eyanıt vermişti.

VATİKAN’IN ARDINDAN İTALYA

Vatikan’daki temaslarının ardından Trump, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir araya gelecek.

ABD Başkanı, Mattarella ile görüşmesinin ardından ABD Büyükelçiliği Rezidansına geçecek ve burada İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yi kabul edecek.

Başkan Trump’ın resmi görüşmeleri devam ederken eşi Melania Trump da Bambino Gesu Çocuk Hastanesi’ne özel bir ziyarette bulunacak.

YARIN NATO ZİRVESİ İÇİN BRÜKSEL’E GİDECEK

ABD Başkanı ve beraberindekiler yarın akşam saatlerinde NATO Liderler Zirvesi için Brüksel’e hareket edecek. Trump, NATO zirvesinin ardından G7 liderler zirvesi için bir kez daha İtalya’ya gelecek ve Sicilya’da düzenlenecek olan zirveye katılacak.

Bu arada, Trump’ın Roma’daki yoğun görüşme trafiği sebebiyle başkentteki güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Fakat önlemlere rağmen dün akşam Roma meydanlarında yaklaşık 100 Trump karşıtı gösterici bir araya geldi.

Yarın Brüksel’in de protestolara sahne olması bekleniyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

1.5 K