Trump vize yasağına karşı çıkan bakanın görevine son verdi

Vekaleten Adalet Bakanlığı koltuğunda oturan Yates yedi Müslüman ülkeye uygulanan yasağı hukuki bulmadığını söyledi, ABD Başkanı kabinede değişikliğe gitti.

Trump’ın ziyaretinin iptal edilmesi için 1,5 milyondan fazla imza toplanan Birleşik Krallık’ta, dün akşam on binlerce kişi sokağa çıktı. Kanada ve Japonya’da da Trump’a öfke duyanlar gösteri yaptı.

20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayan ABD Başkanı Donald Trump, peş peşe yayımladığı kararnamelerle tsunami etkisine yol açtı. Geçen hafta Müslüman çoğunluğun yaşadığı yedi ülkeye vize yasağı getiren Trump, ülke ve dünya çapında gösterilere yol açtı.

Trump’a kabinesindeki isimler de karşı çıkıyor. ABD Başkanı, vize yasağının ‘yasal olarak problemli’ olduğunu belirten Adalet Bakanı Sally Yates’i görevden aldı.

Donald Trump’ın Adalet Bakanlığı’na aday gösterdiği Jeff Sessions henüz Senato onayı almış değil. Barack Obama döneminde Adalet Bakanı yardımcılığı yapan Sally Yates, Trump’ın isteğiyle koltukta vekaleten oturuyordu.

Yates’e Twitter’dan tepki gösteren ABD Başkanı, “Demokratlar kabine seçimlerimin atanmasını politik sebeplerle geciktiriyor. Engellemekten başka ellerinden gelen bir şey yok. Şimdi de Obama’nın Adalet Bakanı” diye yazdı.

Vize yasaklarının hukuksuz olduğunu belirten Yates, Adalet Bakanlığı avukatlarından mahkemelerde kararın arkasında durmamalarını istemişti: “Ben, bu kurumun ana görevleri olan ‘daima adaleti arama ve doğrunun yanında olma’ hususlarında yasalar önünde alacağımız pozisyon açısından sorumluyum.”

Beyaz Saray ise, Yates’in ihanetle suçladı:

“Sally Yates, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının hayatlarını koruyacak bir kararnameyi uygulamaya koymayı reddederek Adalet Bakanlığı’na ihanet etmiştir. Bu kararnamenin yasallığı Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından onaylanmıştır. Yates, Obama yönetimi tarafından atanmış olup, sınırlarımızı korumak konusunda zayıf, yasadışı göçü engellemek konusunda daha da zayıftır. Artık ülkemizi korumak konusunda ciddi olmanın zamanı gelmiştir. Yedi tehlikeli yerden, ülkemize gelecekler konusunda ‘sert inceleme’ yapılması aşırıya kaçmak değildir. Bu ülkemiz için anlaşılabilir ve gerekli bir adımdır.”

Ülkenin yeni vekil Adalet Bakanı Dana Boente oldu. Boente, Virginia eyaletinde savcılık yapıyordu.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

317