Trump`tan Biden`a karmaşık Çin mirası: "Pekin, Uygur siyasetini değiştirmeyinceye kadar yaptırımlar da sürecek" - ANALİZ

ABD`nin artık eski Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray`daki görev süresinin bitimine 24 saat kala Çin hakimiyetine son darbeyi vurdu. ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirterek Çin`in Uygur Sincan Özerk Bölgesi`nde soykırımı yaptığını ve insanlığa karşı suç işlediği kanaatine vardıklarını açıkladı. Büyük ihtimalle bu, Beyaz Saray yönetiminin son toplantısında alınan karardı.

Pompeo açıklamasında, “Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017’den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım.” ifadelerini kullandı.

Siyaset bilimciler, Beyaz Saray`ın eski yönetiminin son adımının Çin ile ABD arasında zaten gergin olan ilişkileri daha da gerginleştireceği kanaatindeler. Çin hakimiyetinin Uygurlara ve diğer etnik azınlıklara karşı gerçekleştirdiği siyaset 2017 yılından itibaren daha da sertleşti. Washington, Çin`de cinayetlerin devam ettiğini ve bir milyondan fazla sivilin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını belirtiyor.

Böylelikle Donald Trump, yeni Başkan Joe Biden`a karmaşık olan Çin siyasetini miras bırakarak görevden ayrıldı. Aslında Biden da Çin`le sert ilişkilerin taraftarı. Üyesi olduğu parti de her zaman Çin`e karşı yaptırımları onaylamıştır. Biden, bu konuda Trump ile her zaman aynı fikirde olmuştur.

ABD`nin soğuk savaş döneminde esas rakibi Sovyetler Birliği idi. SSCB 1991`de parçalandıktan sonra Çin Amerika için bu birliğin yerini aldı. Ancak soğuk savaş döneminde Amerika ve Çin arasında ilişkiler iyiydi. SSCB dağıldıktan sonra Çin güçlenmeye başladı ve güçlendikçe hedefleri de arttı. Çin, komşu devletlerin bir çoğu ile, özellikle de Hindistan ile karşı karşıya geldi. Bu nedenle Washington, Çin`in Rusya`dan daha tehlikeli olduğunu düşünüyor. B u yüzen Biden da Trump gibi Çin`le ilişkilerde yaptırımların sürdürülmesini tercih edecek.

Fakat asıl mesele, Çin`in yaptırımlardan çekinmemesi ve Uygurlara karşı adaletsizliği hala daha devam ettirmesi.

Atlas Araştırmalar Merkezi

www.yenicag.info

203