Türk Milletvekilleri ABD'ye ateş püskürdü- AKP, CHP ve MHP'den ortak görüş  

TBMM üyeleri ABD’nin Suriye’de terör örgütüne ağır silahlar vermesine tepkilerini Yeniçağ aracılığıyla dile getirdiler.

Dursun Çiçek (CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi):

“Türkiye, Ortadoğu’ya açılan kapısının kapanmasına izin vermeyecektir”

“Geçtiğimiz 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat kalkanı harekatı’na işin başından destek vermiştik. Müttefilklik ilişkilerinin çiğnenerek Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin PYD/YPG’ye ağır silahlar vermesinin mantığını anlamak mümkün değildir. Söz konusu bölgedeki terör örgütlerine karşı etkil mücadeleyse, ABD bunu NATO’daki en büyük askeri müttefikiyle değil de neden bölgedeki terör gruplarıyla yapmayı yeğlesin? Türkiye, Ortadoğu’ya açılan kapılarının ötesinde yeni oluşumlar yaranmaması için bugüne kadar nasıl kararlıydıysa, bundan sonra aynı kararlılığını devam ettirecektir. Ülkemizin bekasını doğrudan ilgilendiren bu konuda hepimizin milli birlik ve dayanışma içinde olmamızı bir daha yinelerken ABD’yi de aldığı karardan biran önce vazgeçmeye çağırıyorum.”

Abdullah Başçı (AKP İstanbul Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi):

“Millet olarak topyekün bu işin karşısındayız”

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, Milletvekillerimiz bu anlamı belli olmayan ve dünyanın en büyük askeri örgütündeki altmışbeş senelik müttefikilkle bağdaşmayan ABD’nin Suriye’deki terör örgütlerine ağır silah verme kararını millet olarak kabul etmemizin imkansız olduğunu belirtmiştir. Türkiye bölgedeki terör örgütlerine karşı mücadelede daima kararlılık sergilediği gibi DAEŞ’in Suriye’den temizlenmesinde de ABD ile en yakın ve etkin müttefiklik yapmaya hazır olduğunu bizzat Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan daha eski Başkan Obama döneminden beri defalarca yinelemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD çok önemli ABD gezisi öncesinde Washington’un bu yanlış karardan vazgeçeceğini her an bekliyoruz.”

Kamil Aydın (MHP Erzurum Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi) :

“ABD’nin bölgedeki Kürtlere ağır silah verme kararının hiçbir mantığı yoktur”

“NATO’daki en önemli müttefik dururken bizim kesinlikle terör örgütü olarak gördüğümüz ve Batı’nın da o şekilde görmesini istediğimiz PKK terör örgütünün Suriye’deki koluna ABD’nin ağır silahlar vermeye ilişkin aldığı karar tüm açılardan ilişkilerimize ağır darbedir. Biz terör örgütlerine karşı mücadeleden Batı’dan daha güçlü destek beklerken ABD’nin attığı bu adım adeta bizi arkadan hançerleme niteliğindedir. Devletimizin ve milletimizin bunu asla kabullenmeyecektir. Washington’un bir an önce vazgeçmesini ve bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı Türkiye ile en etkin müttefiklik ortamında mücadele etmesini bekliyoruz.”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

960