Türkiye Ticaret Bakanı Pekcan: "Türkiye'deki ihracatın yüzde 48'i Eximbank tarafından kredilendiriliyor."

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk müteahhitlik sektörünün yurt içinde ve küresel pazarlarda ‘anahtar teslim işler’ olarak tanımlanan, katma değerin çok yüksek olduğu kontratlara, yani mühendislik-malzeme satın alımı-inşaat yönetimini içeren kapsamlı projelere yönelmesi gerekmektedir. Bu konuda bakanlık olarak sizi destekleyeceğiz.” dedi.

Pekcan, Türkiye Müteahitler Birliğince (TMB) düzenlenen “Gündem 2018 Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri” programında yaptığı konuşmada, Ekonomi ile Gümrük ve Ticaret bakanlıklarının tek çatıda birleşmesiyle oluşan Ticaret Bakanlığının tüm iş dünyasının sorunlarını birebir takip edebilecek bir hizmet bakanlığı haline geldiğini ifade etti.

Sektörün sorunlarını bildiklerini ve bu sorunların giderilmesi için istişare kurulu oluşturduklarını dile getiren Pekcan, bakanlık olarak sivil toplum kuruluşlarına sorunlarını çözme noktasında gereken tüm desteği vereceklerini söyledi.

Pekcan, dünyanın bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade ederek, bu süreçte korumacılık önlemlerinin arttığını ve bu konuda da firmaların arkasında olduklarını aktardı.

Türkiye’nin üretime ve ihracata dayalı bir büyümeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Pekcan, “Müteahhitlik sektörünün burada önemi çok büyük. Türkiye’de sanayinin kapasite kullanım oranları yüzde 80-85. Türkiye’nin yatırıma ihtiyacı var, ihracatın arttırılması için. Yeni yatırımların fiiliyata dönmesi en erken 4-5 sene. Bizim buna tahammülümüz yok. Biz ihracatımızı yüksek katma değerli teknoloji ürünlerine çevirmeli ve marka ile tasarıma önem vermeliyiz.” diye konuştu.

www.yenicag.info

779