Türkmenistan Parlamentosu 2020 devlet bütçesini onayladı

Türkmenistan Meclisi’nin 6.dönem milletvekillerinin 8. toplantısında ülkenin 2020 yılı için devlet bütçe tasarısı onaylandı.

Ayrıca bir dizi yeni yasalar kabul edildi. 2020 bütçesinin giderlerinin büyük bölümü sosyal alanların geliştirilmesine yönlendirilecek. Aynı zamanda devlet bütçesinde Ocak 2020 yılı itibariyle memur ve emekli maaşlarına, öğrenci burslarına ve devlet yardım paralarına yüzde 10 oranında zam yapılması da öngörüldü.

Türkmenistan Devlet Bütçesini 2020 yılı için gelirler bölümü 84,391,7 milyon manat, giderler bölümü ise 84,291,7 milyon manat tutarında onaylamak belirlendi.

Türkmen Devlet Haber Ajansı’na göre, Meclis toplantısına hükümet üyeleri, bakanlar, kamu yetkilileri ve basın mensupları davet edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı ve somut teklifleri ile ülkenin önemli ekonomi belgesinin hazırlanması için analitik çalışmalar yürütüldü. Yeni yıldaki devlet bütçesinde giderlerin büyük bir bölümü sosyal alana; özellikle eğitim, sağlık, kültür, spor ve yaşam ve belediye hizmetleri alanlarına aktarılması hedeflendi.

Ülkenin devlet bütçesinin gelir bölümü özellikle ülke ekonomisinin stratejik öneme sahip sektörleri petrolgaz, kimya, elektrik enerji, inşaat ve diğer sektörlerden gelen gelirler ile oluşacak. Son yıllarda bu alanda tarım, ulaştırma ve haberleşme, tekstil ve gıda sanayi sektörleri de önem kazandı.

Sanayileşme alanında atılan adımlar sonucunda hayata geçirilen dev projeler çerçevesinde ihraç ürün yelpazesinin genişlediği, ülke ekonomisinin özel sektörünün güçlendirilmesi devlet bütçesinin gelirlerinin artmasına imkan sağladı.

Devlet bütçesi kapsamında kırsal alanların dönüşümü, başkentte ve ülkenin diğer bölgelerinde kentsel gelişim programının uygulanması ve önemli sosyal ve kültürel tesislerin inşası dahil olmak üzere, büyük ölçekli ulusal proje ve programların uygulanması için önemli bir yatırımların yapılması planlandı.

Meclis oturumunda 2020 devlet bütçesi oybirliğiyle onaylandı ve 2018’de Türkmenistan Devlet Bütçesi’nin uygulanması üzerine karar alındı.

Ayrıca meclis oturmunda ‘Belirli tür etkinliklerin lisanslanması’, ‘Türkmen edermen’ isimli Türkmenistan Madalyası’nın oluşturulmasına yönelik bir dizi yasalar değerlendirildi ve kabul edildi. Bir dizi yasal mevzuatlara yapılacak değişiklikler ele alındı.

www.yenicag.info

402