Ukrayna, Mihail Saakaşvili’yi vatandaşlıktan çıkardı

Ukrayna vatandaşlığına geçerek Odessa Valisi olan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna vatandaşlığından çıkarıldı.

İki yıl önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığına geçirilerek Odessa Valisi olan Gürcistan Cumhurbaşkanı eski Mihail Saakaşvili, Ukrayna vatandaşlığından çıkartıldı.

Ukrayna Radikal Partisi Milletvekili İgor Mosiyçuk yaptığı açıklamada, elinde Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığından çıkartıldığına ilişkin verilerin bulunduğunu söyledi.

Mosiyçuk’un bu açıklamasından sonra, Ukrayna’nın TSN haber portalı da, Ukrayna Göçmenlik Servisi’ne dayanarak, Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığından çıkartıldığını doğruladı.

Habere göre, Saaşakvili, vatandaşlık alırken yanlış beyanda bulunduğu gerekçesiyle, Ukrayna vatandaşlığından çıkartıldı.

Saakaşvili’nin vatandaşlık başvurusu için form doldururken, Ukrayna’da veya başka bir ülkede aleyhinde açılmış dava olmadığını beyan ettiği, buna karşılık Gürcistan’da kendisi hakkında gıyabi tutuklama kararının olduğu belirtiliyor.

Diğer taraftan Saakaşvili’nin basın sözcüsü Darina Çij, Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığından çıkartılmasına ilişkin kendisinin elinde bir veri bulunmadığını ifade etti.

UKRAYNA HÜKÜMETİ DOĞRULADI

Ukrayna Devlet Göç Dairesi’nin sitesinde yayınlanan açıklama, iddiayı doğruladı. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da, Eski Gürcistan Başbakanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığından çıkarılması ile ilgili kararname yayınladı.

SAAKAŞVİLİ: ONU BENDEN ALAMAYACAKLAR, SIĞINMACI OLMAYACAĞIM

Ukrayna vatandaşlığından resmen çıkarılan eski Gürcistan Başbakanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, sığınmacı olmayı reddederek Ukrayna’ya geri dönmek için mücadele edeceğini belirtti.

ABD’de yaşayan ve Kiev’in kendisini vatandaşlıktan çıkarması sonrası Facebook’tan açıklama yapan Saakaşvili şu ifadeleri kullandı: “13 yıldan fazla bir süredir Ukrayna’da yaşıyorum ve tek bir vatandaşlığım var: Ukrayna vatandaşlığı… Ve onu benden alamayacaklar. Beni sığınmacı statüsü almaya zorluyorlar. Bu olmayacak. Hiçbir statü almaya niyetli değilim. Yasal yollardan Ukrayna’ya dönmek için mücadele edeceğim. Sen Petro Oleksiyoviç Poroşenko, bugün sınırı aştın” ifadelerini kullandı.

GÜRCİSTAN’A İADE EDİLEBİLİR

Saakaşvili, iki yıl önce Odessa Valiliği görevine getirildikten sonra, önce hükümetle, daha sonra ise Cumhurbaşkanı Poroşenko ile sert tartışmalara girmiş ve bunun sonucunda, geçen yılın kasım ayında görevden alınmıştı. Bu olayın ardından Saakaşvili, Ukrayna’daki muhalif hareketlerden birinin başına geçmişti.

Saakşvili hakkında Gürcistan’da, cumhurbaşkanı olduğu dönemde devlet kaynaklarını suiistimal etmek ve görevi kötüye kullanmak suçlamaları nedeniyle gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, önceki gün bir Gürcüstan gazetesine verdiği demeçte, Saakaşvili’nin Gürcistan’a iade edilme konusundaki bir soruya verdiği cevapta, bu konuda somut kanıtların ortaya konması halinde Ukrayna’nın Gürcü makamlarıyla işbirliği yapabileceğini söylemişti.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.3 K