"Vatandaşlara özen göstermek, koronavirüsle mücadele kadar önemlidir" -Cumhurbaşkanı Ceenbekov

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, “Gıda güvenliğini sağlamak ve vatandaşlara özen göstermek, Kovid-19 salgını ile mücadele ve halk sağlığı kadar önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, devlet organları başkanlarınn katılımıyla Güvenlik Konseyi toplantısı düzenledi.

Güvenlik Konseyi toplantısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının daha da yayılmasını önlemeye ve ülkenin gıda güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerin güçlendirilmesi konusu ele alındı.

Devlet Başkanı, koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasından etkilenen diğer ülkelerle birlikte, Kırgızistan’ın da önleyici ve koruyucu önlemler aldığını kaydetti.

Toplantıda, Anayasa Yasası’na dayanarak, olağanüstü durumun (OHAL) getirildiğini ve daha sonra tek tek şehirlerde ve bölgelerde bir olağanüstü halin ilan edildiğini hatırlatan Ceenbekov, “Uluslararası deneyimlerin gösterdiği gibi, insanlar arasındaki karşılıklı temaslarda azalma hastalığın daha da yayılmasını azaltır. Vatandaşlarımızın karantina kurallarına uyduğunu, hareketin önemli ölçüde azaldığını görüyoruz. İnsanların evlerini terk etmedikleri ve duruma sempati duydukları doktorlara çok yardımcı oluyor. Bu da salgının yayılmasını önlemenin bir yoludur.” diye konuştu.

Kırgızistan’ın, tüm dünya ülkeleri gibi, bu durumda da ekonomik açıdan büyük acı çektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, “Özellikle işe büyük zarar geliyor. Günlük birşey yaparak ailelerine bakan birçok vatandaşımız var. Sosyal açıdan savunmasız gruplardan vatandaşlarımız var. Onların bizim desteğimize ihtiyaçları var. Hepimiz durumu görüyor ve anlıyoruz. Girişimcilere ve bu durumda bu alanda köylülerine yardım edenlere minnettarız.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, bu yönde hükümet tarafından gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Devlet Başkanı, “Hükümet krizle mücadele planı geliştirdi. Planın ana alanlarından biri, nüfusun sosyal olarak savunmasız kesimlerine, işsiz kalan ve yiyeceğe ihtiyacı olanlara hedefli yardım sağlanmasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Kovid-19 ile mücadele eden doktorlara tüm yardımların sağlanması gerektiğini bir kez daha vurgulayarak, “Gerekli koruyucu ekipman, çalışma koşulları, ücretler, ikramiyeler sürekli olarak eksiksiz olarak sağlanmalıdır.” diye konuşmasını tamamladı.

Kabar

www.yenicag.info

599