"Yeni bir senaryo ortaya koyuyorlar"  

Eski askeri başsavcı Üçok, “Görevdeki komutanların talimatlarıyla hareket ettik diyerek TSK’yı suçlayıp, darbe olayını başka yöne çekme gayretindeler” dedi.

Ahmet Zeki Üçok

Ankara’da görülen ‘çatı davası’ başta olmak üzere darbecilerle ilgili açılan davaları yakından takip eden eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, FETÖ’cülerin mahkemelerde sergiledikleri tavır ve yaptıkları savunmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

“Darbecilerin tavrı çok net” diyen Üçok, pek çok davada darbenin bir numaralı sanığı olan Fetullah Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yabancı basına verdiği röportajlarında kullandığı ifadelerin, darbeci sanıklar tarafından mahkemelerde dile getirildiğini aktardı.

FETÖ’cü sanıkların ‘yalan, ret ve inkar taktiğine’ başvurduğunu belirten Üçok, “Mahkemeleri sulandırmaya çalışıyorlar. Yeni ortaya koydukları senaryo ile ‘Görevdeki komutanların emir ve talimatlarıyla hareket ettik’ diyerek, TSK’yı suçlayarak 15 Temmuz direnişini itibarsızlaştırmak istiyorlar. Darbe olayını bambaşka bir yöne çekme gayretindeler” dedi.

Ankara’da görülen çatı davasının FETÖ’nün yeni algı operasyonunun en önemli ayağını oluşturduğunu ifade eden Üçok, “Hemen hemen sanıkların tamamına yakını, ‘biz FETÖ’cü değiliz’ diyor. Başta Akın Öztürk, Mehmet Dişli ve Mehmet Partigöç olmak üzere pek çoğu görevdeki insanları suçlamaya başladı. Darbe girişimi suçlarını mevcut görevde olanlara atmak veya en azında onları kendilerine suç ortağı yapmak istiyorlar” diye konuştu.

Üçok, darbeci sanıkların, ‘Bu darbenin Fetullah ile ilgisi yok’ teziyle TSK’yı hedef aldıklarını kaydederek, darbelerin geçmişten beri ordunun iç işleyişinden kaynaklandığını, 15 Temmuz’un da tıpkı 1960 ve 1980 darbeleri gibi emir komuta zinciri içinde gerçekleştirilmek istendiğini ancak komuta kademesindeki bazı kişilerin vazgeçmesi üzerine bunun başarısızlıkla sonuçlandığı planını devreye soktuklarını dile getirdi.

Üçok, şöyle konuştu: “Tez aynı. Fetullah’ın bu işle bir ilgisi yok. TSK içinde bir grubun yapmaya çalıştığı bir darbedir. Bunu da TSK’daki mevcut kadro ile ilişkilendirmeye çalışıyorlar. Darbecilerin tavrı çok net. Mahkemeleri sulandırmaya çalışıyorlar. Yeni ortaya koydukların senaryo ile ‘Görevdeki komutanların emir ve talimatlarıyla hareket ettik’ diyerek, TSK’yı suçlayarak 15 Temmuz’u sulandırarak itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Darbe olayını bambaşka bir yöne çekme gayretindeler. Olayın FETÖ’nün üzerinden alınıp başka mecralara çekilmeye çalışılan bir senaryonun uygulanmaya başlandığını düşünüyorum.”

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K