“Zorluklar çektiğinizi biliyoruz” – Cumhurbaşkanı Tokayev krizle mücadele paketini açıkladı

Cumhurbaşkanı Tokayev, “Paniğe kapılmanıza izin vermeyeceğiz ve vatandaşlara devlet her zamankinden daha çok desteklemeli.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, devlet televizyonundan halka seslendi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, dünya genelinde 800 binden fazla insana bulaşan ve 177 ülkede görülen koronavirüsün Kazakistan`da da görüldüğünü ve ülkede önleyici tedbirlerin daha önceden alındığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı, koronavirüs nedeniyle alınan tedbirlerin vatandaşların hayatını zorlaştırdığını bildiklerini ve bunun için sosyal paketlerin hazırlandığını duyurdu.

Tokayev, halkı paniklememeğe çağırdı ve devletin vatandaşların desteğine şimdi her zamanakinden daha çok ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, doktorlara ve güvenlik güçlerine teşekkürünü bildirdi, doktorları “kahraman” adlandırdı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, “Kazakistanlılar bugün zorluklar yaşıyorlar. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Hükumet ve belediyeler artık krizle mücadele paketini uygulamaya başladı. Durumun ciddiyetini anlıyorum ve bu nedenle vatandaş ve işletmecileri desteklemek için somut adımlar atamaya karar verdim.” – diye konuştu.

Tokayev, 8 maddeden oluşan krizle mücadele paketini de canlı yayında açıkladı.

Vatandaşlara devlet desteğinin ifade edildiği paket, karantinadaki insanların normal yaşamını sağlamak, sigortasız vatandaşların muayenelerden yararlanması, maddi durumu iyi olmayanlara ve engelli vatandaşlara yardım gibi maddelerden oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Tokayev konuşmasının sonunda bir daha koronavirüsle mücadelede zafer kazanacaklarına eminliğini ifade etti ve bunu birlikte başaracaklarını vurguladı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

300