5. Dünya Göçebe Oyunları Kazakistan’da gerçekleşecek

Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, ”5. Dünya Göçebe Oyunları Kazakistan’da gerçekleşecek.” dedi.

Kazancı, bir sonraki Dünya Göçebe Oyunları’nın nerede olacağı sorusuna cevap verdi.

“Bakanlar düzeyinde Türk Devletleri Teşkilatında dün Bursa’da bir toplantı gerçekleştirildi. Orada karar alındı, 5. Dünya Göçebe Oyunları Kazakistan’da gerçekleşecek. Biz statüye göre bir daha böyle güzel bir organizasyonu 10 sene sonra Türkiye’de yapmayı ancak görebiliriz, yaşayabiliriz ama şunu onurla ve gururla belirtmek istiyoruz ki daha önceden yapılan üç tane organizasyonun biz üzerine kat kat koyarak geldik. Biz bile acaba 10 sene sonra bu denli bir organizasyonu nasıl yaparız diye kendi aramızda konuşmaya başladık. Yaptığımız bu organizasyon içerik, büyüklük ve başarı olarak dünyada ses getirdi. Bu da bize Türk’ün gücünü, Bursa’nın güzelliğini, İznik’in güzelliğini gösteriyor. Bununla da gurur duyuyoruz.”

Dünya Göçebe Oyunları Komite Başkanvekili Abdulhadi Turus ise Türkiye’nin inci ilçelerinden biri olan İznik’te bu altyapıyı oluşturmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı.

“Bu oyunlar aynı zamanda Türkiye’nin ekonomisine, kültürüne, sosyal ve kültürel alanına zenginlikler kattı. Burada yapılan oyunlara yaklaşık yüz bine yakın yabancı katıldı, sadece seyretmek için gelen, İznik’e kadar gelen, İznik’in güzelliğini gören. Dolayısıyla Türkiye’nin turizmine, Türkiye’nin ekonomisine katkı sağladı.”

102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katıldığı ve 40’a yakın geleneksel spor dalının vatandaşlarla buluştuğu organizasyon akşam saatlerinde yapılacak kapanış programıyla sona erecek.

www.yenicag.info

104