Almanya İncirlik Üssü’nden çekiliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik Üssü’nden çekileceklerini açıkladı.
Die Welt gazetesine konuşan Gabriel, “Çekilme bu hafta ya da gelecek hafta” dedi. Gabriel, “İç meselelerden ötürü böyle bir karar aldık” diye ekledi.

GABRIEL-ÇAVUŞOĞLU GÖRÜŞMESİ

Bugün Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Gabriel,iki ülke arasındaki İncirlik krizini çözmeyi başaramadı. Gabriel, sorunun çözülmemesi durumunda Alman askerlerin İncirlik’ten çekilmesi gerekeceğini ifade etmişti.

Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin İncirlik’i ziyaret edemeyeceklerini ancak Konya’daki NATO üssünü ziyaret edebileceklerini belirtmişti. Çavuşoğlu, “İleride şartlar oluşur, ortak adımlar atılırsa, İncirlik de mümkün olabilir” diyerek, şu anda şartların Alman heyetin ziyareti için uygun olmadığının altını çizmişti.

VON DER LEYEN: ÇEKİLME KARARI ÇARŞAMBA ALINACAK

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, yaptığı açıklamada, çekilme kararının çarşamba günü, mecliste konuşularak karar alınacağını ifade etti. Alman bakan, İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı mücadele için çok elverişli bir üs olduğunu ancak Ankara ile yaşanan kriz nedeniyle çekilmeye hazırlandıklarını kaydetti.

Yenicag.Info