Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Memmedov, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk ile bir araya geldi

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Elnur Memmedov, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 52. oturumuna katılımı çerçevesinde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk ile bir araya geldi.

Görüşmede, Azerbaycan ile BM arasında insan hakları alanında mevcut işbirliği gündemi, bölgesel mevcut durum ve Laçın yoluyla ilgili konular ele alındı.

Bakan Yardımcısı, Azerbaycan ile BM arasında insan haklarının korunması da dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğinden duyulan memnuniyeti dile getirdi ve bu bağlamda işbirliğinin daha da genişletilmesi için perspektiflerin olduğunu kaydetti.

Bakan Yardımcısı Elnur Memmedov aynı zamanda Azerbaycan’ın barış çabalarının Ermenistan tarafının sürekli siyasi ve askeri provokasyonlarıyla karşı karşıya kaldığını kaydederek, Laçın yolunda Azerbaycan sivil toplum temsilcilerinin başlattığı haklı protestolarına gölge düşürmek amacıyla Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Ermeni sakinlerini “ablukaya” alması ve bölgede “insani kriz”in ortaya çıktığı yönündeki iddialarının uluslararası toplumu yanıltmaya yönelik olduğunu bildirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşları gibi bölgede yaşayan Ermeni sakinlerinin de güvenliklerinin sağlanılmasına hazır olunduğu ifade edilen görüşmede, karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu.