Azerbaycan STK’ları Ankara’da – Ulusal lider Aliyev’in 100. yıl dönümü başkentte kutlanıyor

Azerbaycan Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Ajansı organizatörlüğünde Ulusal lider Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Türkiye ziyareti başladı.

Ajans Genel müdürü Aygün Aliyeva, Cumhurbaşkanlığı Ofisi STK’larla İş Şubesi kıdemli danışmanı Ali Penahov, Azerbaycan Türkiye Evi Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, ATHEM Başkanı İlham İsmayılov, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri Behruz Memmedzade, Agil Alesger, Elşat Eyvazlı, STK başkanları ve gazetecilerden ibaret heyet ilk olarak Ankara`da Haydar Aliyev Parkı`nı ziyaret ederek Ulusal liderin anıtına çelenk bıraktı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan STK`lara Devlet Desteği Ajansı Genel müdürü Aygün Aliyeva, 2023 yılının Azerbaycan halkı için Ulusal lider Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümü olması nedeniyle önemli olduğunun altını çizerek düzenlenecek etkinlikler kapsamında heyetin Türkiye`de bulunmasının manidar olduğunu belirtti. Aliyeva, “Bir millet, iki devlet” şiarının yaratıcısı olan Ulusal lider Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümünü Türkiye`de karşılamamız Ulu önderin iki ülkenin kardeşlik ilişkilerine verdiği öneme dikkat çekme amacı taşıyor. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler tarihi zirvesine ulaşmışkan Haydar Aliyev`in bu yöndeki çabaları bizim için yön belirleyicidir. STK Ajansı olarak Türkiye`nin ilgili kurumları ile iş birliğini geliştirerek Ulu önderin kardeşlik idealini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi yetkilisi Ali Penahov da Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin ulaştığı seviyenin memnunedici olduğunu vurguladı. Penahov’un sözlerine göre, dünyaya benzersiz kardeşlik ve müttefiklik ilişkisinin ideal yapısını tanıtan Azerbaycan ile Türkiye, tüm alanlarda sağlam işbirliği yaparak milletler birliğini devletlerin esas siyaseti haline getirmiştir.

Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde Haydar Aliyev`in doğumunun 100. yıl dönümünün de kutlanmasının 2023 yılını Türk halkı için kutsal kıldığını söyledi. Alesger, 44 günlük Vatan Savaşı`ndan sonra Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yeni seviyeye taşındığını söyleyerek, “Haydar Aliyev`in ideal Türkiye-Azerbaycan kardeşlik ilişkileri bugün Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ile Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. Ülkelerimiz arasındaki stratejik ve kardeşlik ilişkilerinin bu seviyeye taşınmasının Haydar Aliyev`in ruhunu şad ettiğinden eminiz ve inanıyoruz ki ilişkilerimiz bundan sonra daha da yüksek seviyeye ulaşacaktır.” dedi.

Heyet, Haydar Aliyev’in anıtını ziyaret ettikten sonra Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğine gelerek Büyükelçi Reşat Memmedov ile görüştü. Görüşmede Türkiye ile Azerbaycan STK’ları arasındaki işbirliği imkanları değerlendirildi.

Azerbaycan’ın Ulusal Lideri Haydar Aliyev’in 100. yıl dönümü anısına TADİV Şuşa Kongre Merkezi’nde Anım Toplantısı yapan heyet, başkent Ankara`da bir takım temaslarda bulunacak.

Daha sonra Kahramanmaraş’ta depremzedelerle buluşacak ve depremden zarar gören çocuklara Bakü’den gelen hediyeler verilecek. Ayrıca Kahramanmaraş’ta Azerbaycan Devleti’nin yaptığı Çadır Kenti ve Hocalı Parkı ziyaret edilecek, yetkililer ile resmi görüşmeler yapılacak.