“Azerbaycan, Ukrayna`nın toprak bütünlüğünü net bir şekilde destekliyor” – Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan, Ukrayna`nın toprak bütünlüğünü net bir şekilde destekliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından Ukrayna’nın “Ulusal Güvenlik Stratejisi”nin onaylanması ve burada Azerbaycan`ın stratejik ortak olarak belirtilmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Azerbaycan`ın Ukrayna ile olan ilişkileri daha da geliştirmekte kararlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Azerbaycan, uluslararası seviyede tanınmış sınırları çerçevesinde Ukrayna`nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü net bir şekilde destekliyor. Biz, Ukrayna`nın yeni güvenlik stratejisinde Azerbaycan`ın bu ülkenin stratejik ortağı olarak nitelendirilmesini yüksek değerlendiriyoruz. Biz, Ukrayna ile stratejik ortaklık ve dostluğumuzun daha da derinleştirilmesinde kararlıyız.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın Ulusal Güvenlik Stratejisi kararnamesini imzaladı. Kararnamenin 36. maddesinde Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Litvanya ve Polonya “strateji ortak” olarak belirtildi.