Kazakistan ve İsviçre Cumhurbaşkanları Nur-Sultan`da bir araya geldi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev Akorda Sarayı’nda İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer’ı resmi törenle karşıladı.

Başbaşa görüşen liderler daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Özellikle siyasi,ticari, ekonomik, turizm,ilaç,sağlık, tarım,iletişim,eğitim, yeşil ekonomi ve insan kapitali konularını ele alan liderlerbu alanlkarda ikili işbirliğini daha da güçlendirilmesi konusunda anlaştı.

İsviçre’nin Kazakistan’ın Avrupa kıtasındaki en önemli ortaklarından biri olduğuna dikkat çeken Tokayev, bunun delili olarakta İsviçre’nin Kazakistan’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında olduğuna dikkat çeti.

Kazakistan’ın da İsviçre’nin Orta Asya’da ki en önemli ortaklarından biri olduğuna dikkat çeken Maurer, yatırımların Kazakistan’ın Dünya Bankası İş Yapma derecelendirme notundaki konumu ile yakından ilgili olduğunu ve bu yüzden ikili ilişkileri her sahada güçlendirmeye hazır olduklarını bildirdi.

İsviçre Kazakistan’a en çok yatırım yapan ilk on ülke arasına giriyor. 2005’ten buyana İsviçre’nin Kazakistan ekonomisine doğrudan yatırımı 24 milyar doları geçmiş durumda.

İki ülke arasında 2018 yılı verilerine göre ticaret hacmi 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk yarısında ise bu rakam geçen yılki verilere göre yüzde 40 artarak 1.9 milyar dolar oldu.

Kazakistan’da Glencore International AG, Philip Morris, Ammann Asphalt GmbH ve Nestle’ninde aralarında bulunduğu 324 şirket faaliyet gösteriyor.

www.yenicag.info

646