Kırgızistan’ın 4 bölgesinde OHAL 10 Mayıs’a kadar uzatıldı

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Oş’ta, Celal Abad bölgeslerinde ve Narın bölgesinde bağlı At Başı ilçesinde olağanüstü hal (OHAL) süresi 10 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Bugün, ülkenin devlet organları yetkilileri ve Bişkek Belediye Başkanının katılımıyla düzenlenen Güvenlik Konseyi Toplantısında konuşan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, “Epidemiyolojik durumu göz önüne alarak, olağanüstü hal süresi Narın bölgesinin At-Başı ilçesinde, Bişkek ve Oş, Calal-Abad şehirlerinde uzatılacak.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, böyle bir karara Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov ve Sağlık Bakanı Sabirjan Abdikarimov’un ülkedeki yeni tip koronavirüs ile ilgili mevcut durum hakkında aktardığı bilgiler sonucu varıldı.

Görüşmede Bişkek, Oş, Celal-Abad şehirleri ve At-Başı ilçesindeki OHAL durumun 10 Mayıs 2020’ye kadar uzatılması uygun bulunmuştur.

Olağanüstü halin kaldırılacağı diğer bölgelerde (Oş bölgesinin Nookat ve Kara-Suu ilçesinde, Narın şehri Calal Abad bölgesinin Suzak bölgesinde), acil durum rejimi sürdürülecektir.

Cumhurbaşkanı, “Hükümet ve tüm devlet organları, Güvenlik Konseyi tarafından önerilen kriz ile mücadele önlemlerin uygulamasına devam etmelidir. Planda değişiklik yaparken, sıkı yönetim komutanının görüşlerini, yerel makamların iş imtiyazları konusundaki önerilerini dikkate almak gerekir.” ifadelerine yer verdi.

Kırgızistan’da günümüzde 13 kişide Kovid-19 tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 708’e çıktı. 416 vatandaş bu hastalıktan kurtulmuşken, 8 kişi de yaşamını yitirdi.

Kırgızistan’da Kovid-19’un gün geçtikçe artması nedeniyle başkent Bişkek’te, Oş, Celal Abad ve Narın bölgelerinde, Oş bölgesine bağlı Nookat, Kara Suu ilçelerinde, Celal Abad bölgesine bağlı Suzak ilçesinde ve Narın bölgesine bağlı At Başı ilçesinde ve Narın şehrinde 30 Nisan’a kadar olağanüstü hal (OHAL) uygulanıyordu. Ayrıca, söz konusu bölgelerde kısmi sokağa çıkma yasağı da getirilmişti.

Kabar