Kırgızistan’ın ünlü sanatçıları, “Türk Dünyası’nın Öncüleri” konferansıyla anıldı

TÜRKSOY tarafından Türk halklarının zengin kültürel mirasının genç kuşaklara tanıtılması amacıyla düzenlenen “Türk Dünyası’nın Öncüleri” konferansları dizisinin 15’incisi Kırgızistan’ın ünlü sanatçıları Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva ithaf edildi.

TÜRKSOY, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve Türk Ocakları Bursa Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Türk Dünyasının Öncüleri: 15 Kırgız Sanatının Sönmez İki Yıldızı” konferansına BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Nircigit Kadirbekov, Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kocageldi Kuluev, sanatçıların yakınları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler büyük bir ilgi gösterdi.

Kırgızistan’ın sanatında önemli izler bırakmış sanatçıları Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva’nın hayatları, eserleri ve yaşantılarına dair kesitlerin paylaşıldığı sergi ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz yaptı.

Kılavuz konuşmasında, üniversite yönetimi olarak böylesine önemli bir programa ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından Türkiye ile olan ilişkilerini ciddi anlamda geliştirdiklerine işaret eden Rektör Kılavuz; “Ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişmesinin bir vesilesi de Orta Asya ülkelerinden üniversitelerimize eğitim görmek için gelen kardeşlerimizdir. Şu an nüfusu 70 bini aşan üniversitemizde 7 bin civarında 128 ülkeden gelen öğrencimiz var. Yoğunluk olarak da ilk 10 içerisinde Kırgızistanlı evlatlarımız yer alıyor. Burada bu öğrencilerimizin iyi düşünce, iyi duygu ve iyi bir eğitimle yetişmesinde, ülkelerine dönerek hizmet vermesinde bizlerin de karınca kararınca bir nebze emeğimizin geçmesinde mutluluk duyuyoruz. Dolayısı ile bu mutlulukların artması, eğitim öğretim hayatı boyunca Türk halkları arasındaki kültür alışverişinin artması ve gelişmesi ile mümkün olacaktır. Düzenlenen bu etkinliği de böylesi bir kültür alışverişinin gerçekleşmesi açısından önemli buluyorum” diye konuştu.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Nircigit Kadirbekov ise Türkiye’ye gelmeden önce çok büyük bir heyecan duyduğunu ve kendisini ana vatandan ata vatana gelmiş gibi hissettiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Kadirbekov; “Türk halklarının ana damarları birdir. Bugün milli marşımız çalındığı zaman tüm Türk kardeşlerimizin eşlik ettiğini gördüm. Bu beni çok etkiledi ve ülkeme döndüğüm zaman mutlaka herkese anlatacağım. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı da iki ülkenin marşlarının sözlerinin çok benzer olduğunu, diğer Türk ülkelerinin marşlarının da yine benzer ifadeler içerdiğini aktardı. Hayatı boyunca görmek istediği tablonun Türk milletleri arasındaki birlik ve beraberliğini görmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Selçuk Kırlı; “Evrimsel psikoloji açısından baktığımız zaman insan toplulukları 150 kişiyi geçtiği zaman genişleyebilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için net olarak sanata ve kültüre ihtiyaç duyarlar. Dünyada o toplulukları tanıdan da, kendi aralarındaki varlıkları sağlayan da ve gelecek nesillere aktarılacak olan da odur. Bunun genetik temelleri de vardır. Ancak kültürle beslendiği zaman her şey değişir” şeklinde konuştu.

Kocageldi Kuluev ise TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nın görkemli evlatlarına ithafen düzenlediği 14 “Türk Dünyası’nın Öncüleri” konferansında, Orta Asya’dan Balkanlara sanat ve kültürel anlamda eserler vermiş kişileri andıklarını ve genç kuşaklara tanıttıklarını vurguladı. 15. programın Kırgızistan’ın önde gelen sanatçıları ile gerçekleştiriliyor olmasından dolayı ayrıca mutluluk duyduklarını kaydeden Kuluev, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara teşekkür plaketi takdim edildi. Programın son kısmında Süymönkul Çokmorov ve Tattibübü Tursunbayeva’nın birlikte rol aldıkları “Kızıl Elma” filmi izletildi.

www.yenicag.info

422