KKTC`de Özbekistanlı ressamların resim sergisi açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Özbekistanlı ressamların sanat sergisine ev sahipliği yaptı. Özbekistanlı 4 Ressam ile eserlerini sergiledi.

Kişisel Sergi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, 40 yıldır bu coğrafyada eğitim, bilim, sağlık, inovasyon ve sanat denildiğinde akla Yakın Doğu Üniversitesinin geldiğini ifade ederek dünya üniversiteleri ile yarıştıklarını ve dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesinin çalışmaları ve olanaklarından söz eden Prof. Dr. Şanlıdağ, şunları anlattı: “2-102 yaş arası bireyler için üniversite eğitimi stratejimize uygun olarak, formal üniversite eğitimine devam eden Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitelerine ek olarak 2018-2019 Öğretim Döneminde 60 yaş üzeri bireyler için “+60 Yaş Tazelenme Üniversitesi’ni” hayata geçirdik. Haziran ayında ise Kıbrıs’ın ilk ve tek Çocuk Üniversitesi olan “Özay Günsel Çocuk Üniversitesi” eğitim-öğretim hayatına başladı” dedi.

Özbekistanlı Sanatçılar adına konuşan Ortikboy Kazakov ise, “Yirmi birinci yüzyılda, çok az insanı gökdelenlerle, arabalarla, teknolojilerle ile şaşırtabilirsiniz, ancak sanatla insanları fazlası ile şaşırtmak mümkün oluyor çünkü sanat değişir ve gelişir. Bu salonda sergilenen eserler uzun yılların deneyimlerini, felsefi yansımalarını, enerji titreşimlerinin arayışlarını, şahısların ve bir bütün olarak halkımızın manevi ve maddi dünyasının deneyimlerini içermektedir.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında olan bu sergi Türk halklarının kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmekten daha ziyade onların bütünlüğünü sağlıyor. Eminiz ki Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Türk halklarının tarihini, geleneklerini ve kültürünü araştırmaya dönük bir merkeze yol açacaktır. Dr. Suat Günsel tarafından başlatılan bu yolunun misyonuna ve amacına katkı sağlayacağımız için çok mutluluk ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

www.yenicag.info

421