Kritik açıklama: Türkiye’ye oyun oynanıyor

Suriyeli Muhaliflerden Rusya’nın Halep’in kuzeyinde yer alan Tel Rıfat kentini de çatışmasızlık bölgelerine eklemesini reddeden bir açıklama geldi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD ile yakın ilişkileri olduğu bilinen Mutasım Tugayları Siyasi Ofis Lideri, resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Muhalif Lider, ”Rusya’nın yanlış açıklamalarını önemsemediklerini” belirterek ekledi:

”İşgal edilmiş bölgelerin sahibi olan halka geri dönmesini ve işgalci güçlerin çıkarılmasını garanti etmeyen ki bu bizim Özgür Suriye Ordusu olarak vazifemizdir, hiçbir anlaşmayı önemsemiyoruz.”

Rusya’nın Suriye’deki askeri üssü Humeymim’den yapılan açıklamada ise Suriyeli Muhaliflerle Kürt milisler arasındaki çatışmaları engellemek için Rus askerlerine iki kontrol noktası ve dört ileri karakol kurulduğu Türkiye’ye karşı bir oyun oynandığını bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı kentte dün itibariyle çatışmaların durduğunu belirten resmi bir açıklama yayınladı.

TEL RIFAT’A ÇATIŞMASIZLIK

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamayla Halep’in kuzey kırsalında yer alan Tel Rifat ve çevresini çatışmasızlık-bölgelerine eklediğini duyurdu.

Bakanlık, Rus askerlerinin bölgedeki Sünni Muhalifler ile PKK’lı teröristler arasındaki çatışmaları engellemek için görev yapacağını söyledi.