Moskova’da Türk dili, kültürü ve geleneksel sanatlarının tanıtımı yapıldı

Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı himayesinde, Moskova Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen geleneksel Bilim Festivalinde Türk dili, kültürü ve geleneksel sanatlarının tanıtımını yaptı.

Konuyla ilgili söz konusu enstitüsü resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi:

“Bu yıl on beşincisi düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Asya Ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Igor Abılgaziyev yıllardır düzenlenen bu festivale her sene artan bir ilgi olmasının kendileri adına mutluluk verdiğini dile getirdi ve desteklerinden dolayı Moskova Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ettiğini belirtti.

Bu yılki teması “İpek Yolu” olan festivalde Rus öğrenciler tarafından İpek Yolu ülkelerinin danslarını, yöresel kıyafetlerini ve kültürlerini tanıtan gösteriler yapıldı.

Türkoloji ve filoloji bölüm bşk. yrd. Doç. Dr. Elena Oganova kapanış konuşmasında İpek Yolu üzerindeki ülkelerin kültürel çeşitliliğinin büyük bir zenginlik olduğuna ve bu zenginliğin yeni nesiller tarafından bilinmesinin önemine vurgu yaparak, desteklerinden ötürü başta Yunus Emre Enstitüsü olmak üzere tüm katılımcılara bir kez daha teşekkür etti.

12.10.2019 tarihinde Asya Ve Afrika Araştırmaları Enstitüsünde gerçekleşen programa öğrenciler yoğun bir ilgi gösterdi.

Festivalde Moskova Yunus Emre Enstitüsü Türkçe kursları ve faaliyetlerinin tanıtımı yanı sıra, Türk mutfağından ikramlar sunuldu ve ebru sanatı uygulama atölyesi düzenlendi.”

www.yenicag.info

650